Organik Günler

Zile Pekmezi Nasıl Yapılır, Faydaları Nedir?

Zile Pekmezi Nasıl Yapılır, Faydaları Nedir?

TOKAT’IN MEŞHUR BEYAZ PEKMEZİ “ZİLE PEKMEZİ” HAKKINDA ÇOK KAPSAMLI BİLGİLER

Organik Günler – Zile pekmezi adını Tokat ilinin Zile ilçesinden alır. Beyaz renkte olan zile pekmezi Tokat’ın Zile ilçesinin narince üzümlerinin yumurta akı ile karıştırılarak bir takım işlemlerden geçilmesiyle elde edilen pekmez çeşididir. Ülkemizde uzun yıllardır tüketildiği gibi Avrupa’da da sıklıkla tercih edilen bir pekmez türüdür.
Besin değeri olarak oldukça besleyici olan meşhur zile pekmezi baldan daha zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca anne sütünü artırma ve kansızlık giderme gibi önemli bir çok faydası vardır.

Zile Pekmezi Faydaları ve Özellikleri

* İçerisinde zengin miktarda doğal şeker barındırır. Bu sayede çok iyi bir karbonhidrat ve enerji  kaynağıdır.
* Kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum bakımından zengindir.
* Mineral bakımından zengin ve emilim oranının fazla olması sebebiyle; hamile ve emziren hanımlar ile tüberküloz hastalarına fayda sağlar.
* Çocuklarda algılama, anlama ve konuları kavrama yeteneğini artırır, zekayı geliştirir.
* Cinsel performansı artırır.

* Anne sütünü artırır. Konu ile ilgili Anne Sütünü Artıran İbrahim Saraçoğlu Kürü başlıklı makaleye de göz atabilirsiniz.
* Kansızlığı önler.
* Sporcular için etkili bir enerji kaynağıdır.
* Mide rahatsızlıklarına özellikle ülser hastalığına karşı şifa sağlar.
* 100 gram zile pekmezinin içerisinde %0,1 oranında yağ, %70,6 oranında karbonhidrat, %4 oranında kalsiyum ve yüzde 0,1 oranında demir içermektedir. Ayrıca A, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengindir.

Zile Pekmezi İçinde Neler Bulunur?

İçerisinde üzüm şırası, yumurta akı ve pekmez toprağı bulunur. Zile pekmezi cevizli ve sade olmak üzere iki çeşitte üretilmektedir. Ceviz zile pekmezinin üzerine serpilerek yenilir. Genellikle sabah kahvaltılarından ekmeğe sürülerek tüketilir.

Meşhur Zile Pekmezi Nasıl Yapılır?

Zile pekmezi Tokat’ın Zile ilçesine özgü olan ince kabuklu ve özel tada sahip üzümleri ile elde edilir. İlk olarak üzümler som ağaç kütüğünden oyulmuş şinavat adı verilen özel bir çeşme yatağının içerisinde çıplak ayak ile ezilir. Üzümler ezildikten sonra kaba suyu alınır ve kalan kısmı şinavatta sıkıca preslenerek tüm suyu sıkılmış olur.

Presleme işleminden sonra elde edilen üzüm şırası yine Zile’de meşhur olan özel bir pekmez toprağı ile durulaştırma işlemi yapılır. Pekmez toprağı aynı zamanda üzüm şırasının acısını ve ekşisini de gidermektedir. Ardından karışım büyük bakır leğenlere konularak odun ateşinde kaynatılmaya başlanır.

Kaynama sürecinde sık sık üzerinde biriken köpüğü alınır. Bu işlemden sonra zile adı verilen pekmez haline yavaş yavaş gelmeye başlar ve kahverengi sıvı bir pekmez elde edilir. Zile pekmezinin asıl önemli noktası bu aşamadan sonra başlar. İlk olarak pekmezin miktarına göre (45-50 kg için) 10 tane yumurtanın akının içerisine 300 gram pudra şekeri bir kabın içerisinde karıştırılır. Tahta bir kaşık ile hızlıca mikser gibi çırpılır. Beyazlaşmaya başlayınca azar azar pekmezden ilave edilerek çırpılır. Beyazlaştığı zaman yine pekmezden ilave edilir. Bu işlem pekmez bitene kadar devam ettirilir.

Yaklaşık 3 kg olunca karışım geniş bir leğenin içerisine alınır ve zelve adı verilen sopalar ile çarpma işlemine başlanır. Bu işlem çok uzun ve yorucu bir işlemdir. Zelve sopaları ile her vurulduğunda pekmez biraz daha beyazlaşır. Günümüzde bu işlemler elektrikli mikserler yardımı ile yapılmaktadır. Zile pekmezi yapım aşamasında ne kadar çarpılırsa o kadar lezzetli ve beyaz olmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.