Organik Günler

Taze, Toz, Kök Zencefil Faydaları ve Kullanımı

zencefil

Zencefil tozu ve taze kök zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar ve tüketenler zencefili mutfağımızdan ayırmamamız gerektiğini ısrarla hatırlatıyor…

Mucizevi Bitki / Baharat olan Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Uzun yıllardır bir çok hastalıkta tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Taze veya kurumuş olarak tüketilebilen zencefil Güneydoğu Asya kökenlidir. Ayrıca ilaç sektöründe de kullanılan zencefil alternatif tıpta yeri çok büyük olan bir bitkidir.

Mide bulantılarına ve kusmalara karşı zencefilin faydası araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Hamilelikte ki kusma ve bulantılar içinde önerilir.

İçerisinde bulunan magnezyum, çinko ve krom sayesinde kan akışını hızlandırarak ateşi ve aşırı terlemeyi önleyerek vücut sıcaklığını dengeleyici etkisi vardır.

Kandaki yağ oranını düzenleyerek damarlarını koruyucu etkisi vardır. Şeker hastalığını tedavi edici etkisi vardır.

Zencefilin toz halinin yumurtalık kanserine sebep olan kanser hücrelerini öldürücü etkisi vardır.

İçerisinde anti-enflamatuvar maddeler sayesinde ağrı kesici özelliği vardır. Ayrıca vücutta oluşan iltihabı da yok edici özelliktedir.

Zencefilin bağışıklı sistemini güçlendirici etkisi vardır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde arterlerde meydana gelen yağlanmayı gidererek felç tehlikesini en aza indirir. Ayrıca toz zencefil özellikle bal ile tüketildiğinde boğaz tahrişi ve öksürüğe de iyi gelmektedir.

Yapılan araştırmalara göre soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda zencefilin tedavi edici etkisi kanıtlanmıştır.

Solunum yolları rahatsızlığı olanların ciğerlerini genişleterek daha rahat nefes alıp vermelerini sağlar. Zencefilin balgam söktürücü etkisi vardır.

Kolon kanserine karşı zencefilin önemli ölçüde önleme özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre kolorekral kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kolon kanserini önler.

Zencefilin hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Bu sayede mide hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil taze, toz ve kuru kök olarak 3 çeşit olarak piyasada mevcuttur. Bu 3 çeşidinde bir çok alanda kullanımı mevcuttur. Daha çok aktarlarda kök ve toz olarak bulunmaktadır. Taze olarak market ve manavlarda bulabilirsiniz fakat her zaman bulmak kolay değildir.

Çorbalarda ve yemeklerde taze zencefilin kullanımı: Taze zencefil özellikle yemeklerde tercih edilmektedir. Rendeleyerek çorbanıza ilave edebilir çorbanıza hem şifa hem lezzet katabilirsiniz.

Zencefil kürü ile zayıflayabilirsiniz. Taze zencefili rendeleyerek geceden içme suyunuza ekleyerek ertesi gün bu suyu içebilirsiniz. Geceden beklemiş zencefilli su özellikle zayıflama amacıyla kullanılabilmektedir.

Bal zencefil karışımı hastalıklara şifa oluyor. Zencefilin bala karıştırılarak kullanımı da oldukça yayındır. Genellikle bal ile karıştırılacağından toz zencefil tercih edilmektedir.

Zencefil Zayıflatırmı?

Zencefil ile zayıflama: Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede yardımcı bir bitkidir. Ayrıca bağırsak sorunlarına da iyi gelerek hazmı kolaylaştırır. Vücutta ki yağların erimesinde ve hızlı bir şekilde yakılmasında önemli bir rolü vardır.

Zencefilin faydaları, kullanımı veya zencefil ile ilgili sormak istediğiniz soruları bize iletebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi Organik Günler okurları ile paylaşmayı unutmayınız. Sağlıcakla kalın…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

10 comments