Organik Günler

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?


Taze zencefil kökü, kuru zencefil kökü ve toz zencefil olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır. Şifa deposu zencefil çayı nasıl yapılır, hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Hepsinin cevabı Organik Günler’de…

Zencefil Çayının Faydaları (Taze zencefil, Toz zencefil ve Kuru zencefil kökü)

Taze veya toz zencefil ile yapılan bu çay; hastalıkları önlemede ve hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Alzheimer’dan kansere kadar bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil çayının faydaları şu şekilde özetleyebiliriz;

Salatalarda ve yemeklerde kullanımının dışında çay olarak tüketilen zencefil bağırsak sendromunu tedavi edici özellik gösterir.

Zencefil çayının yorgunluğu giderici ve vücuttaki yağ oranını düzenleyici etkisi vardır.

Düzenli olarak içilen zencefil çayı sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur.

Genetik alzheimer hastalığı dahil zencefil çayının alzheimer oluşumunu engellemede önemli bir rolü olduğu kanıtlanmıştır.

Sinir hücrelerini yenileyerek sinir hastalıklarının oluşumuna karşı korur.

İçerisinde bulunan vitamin ve besin maddeleri bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar. Bu şekilde hastalıklara karşı direncimiz artar.

Kanserli hücreleri yok ederek kansere karşı koruma sağlar.

Hazımsızlık sorununa ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı zencefil çayının etkisi büyüktür. Zencefil çayı ile zayıflama yöntemi pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Zencefil çayının zayıflamaya etkisi fazladır.

Taze zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil çayınızı isterseniz toz zencefil kullanarak, isterseniz taze zencefil kullanarak hazırlayabilirsiniz. Eğer taze zencefil tercih edecekseniz; 1 bardak zencefil çayı için yaklaşık 20 gramlık bir taze zencefil yetecektir. Taze zencefili kullanmadan önce güzel bir şekilde yıkayarak kabuğunu soymalısınız.

Tarifi: Kaynamakta olan 1 bardak suyun içerisine taze zencefili ilave etmeden önce rendeleyebilir veya dilimleyerek küçük parçalara ayırabilirsiniz.

Ocakta kaynayan suya zencefili ilave ettikten sonra ocağın altını kapatarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlenme süresinin çok fazla uzamaması gerekir, yoksa çayınızın tadı acı olabilir. Dilerseniz zencefil çayını tatlandırmak için kesilmiş limon dilimi ya da bal kullanabilirsiniz.

Toz zencefil çayı nasıl yapılır?

Zencefil çayınızı hazırlarken toz zencefil kullanacaksanız miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Toz zencefil miktarının fazla olması çayın tadını bozabilir. Çayınızın damak tadınıza uygun olması için dilerseniz siyah poşet çay ile demleyebilirsiniz.

Toz zencefil çayı yapılışı: 1 su bardağı zencefil çayı hazırlamak için 1 bardak suya yarım çay kaşığı toz zencefil kullanmalısınız. Kaynatmış olduğunuz suya zencefili ilave ederek karıştırın. Ardından yaklaşık 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlenen toz zencefil çayı bal veya limon ile tatlandırılarak içilebilir.

Kuveyt’te uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre zencefil çayının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Peki zencefil zayıflatır mı? Kan şekerinin düşmesi iştahı azaltır ve dolayısıyla tokluk hissini uzatarak zayıflamayı kolaylaştırır. Bu yüzden zencefil çayı bir çok kişi tarafından zayıflama amacı ile tüketilmektedir. Ayrıca kuru zencefil kökü ve taze zencefil ile detoks suyu hazırlanarak da zayıflama amaçlı gün boyu içilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

9 comments