Organik Günler

Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler – Bitki Çayları

Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler - Bitki Çayları

İşte sizin için İbrahim Saraçoğlu hocamızın tavsiyeleri ile derlediğimiz yorgunluğa iyi gelen bitkiler ve bitki çayları:

Bir çok sebebe bağlı olarak çeşitli dönemlerde yorgunluk hissedebiliriz. Yorgunluk yetersiz beslenmeye bağlı olabileceği gibi, stres, uykusuzluk ve yoğun iş temposundan da kaynaklanmaktadır. Bunların yanında anemi, depresyon ve troid gibi hastalıkların belirtisi olarak da yorgunluk oluşmaktadır.

Eğer kronik olarak bir yorgunluğunuz varsa bir doktordan yardım almanızı gerekli tedavileri uygulamalarınızı öneririz. Ama eğer dönemsel olarak bir yorgunluk yaşıyorsanız evinizde hazırlayacağınız bir takım bitki çayları ile yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.

Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları:

Biberiye Sakinleştiriyor…

Sinirleri sakinleştirici etkisi olan biberiye bitkisi daha çok ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Bölgede yetiştirilmesinden dolayı Akdeniz mutfağında daha çok kullanılır. Sinirleri yatıştırmanın yanı sıra kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ve hafif derecede ki depresyonu tedavi edici özelliği vardır.

Biberiye bitkisinin yağı gerginliği gidermede ve kas ağrılarını yok etmede önemli özelliğe sahiptir. Biberiye bitkisinin direkt olarak ağız yoluyla tüketimi hamile ve emziren hanımlara önerilmemektedir.  Şeker hastalığı, kan pıhtılaşması ve hipertansiyon ilaçları kullanan hastaların biberiyeyi doktor kontrolünde tüketmesi gerekir.

Siyah Çay Yorgunluk Gideriyor:

Siyah çay kafeini en çok içeren çaylardan biridir. Camellia sinensis bitkisinden elde edilir. İçerdiği bol kafein miktarından dolayı yorgunluğu gidermede önemli derecede faydalıdır. 2 büyük bardak demlenmiş çayda ortalama 70 mg kafein bulunur. İçerisinde bulunan kafeinden dolayı hamile ve emziren hanımların çok fazla tüketmemesi önerilir.

Ayrıca gece geç saatlerde tüketildiğinde uykusuzluk problemine yol açar.

Yeşil Çay Dinlendiriyor:

Siyah çayın fermente edilmemiş hali olan yeşil çayda yine yüksek oranda kafein bulunmaktadır. 1 büyük bardak yeşil çayın içerisinde yaklaşık olarak 30 mg kafein bulunur.Yeşil çay yaprakları daha az işlenmesi sebebiyle siyah çaya göre çok daha sağlıklı bir çaydır. Ayrıca zayıflama da etkileri de herkes tarafından bilinmektedir.

Yalnızca hamilelik ve emzirme dönemlerinde kafein içermesinden dolayı yeşil çay tüketimi tavsiye edilmez. Bunun dışında eğer düzenli bir ilaç kullanıyorsanız da doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Yerba Mate:

Türkiye’de zayıflamak isteyenler için satılan bitkisel ürünlerin bir çoğunun içerisinde bulunan Yerba Mate bitkisi Güney Amerika kıtasında yetiştirilmektedir. Yerba Mate bitkisinin içerisinde bol miktarda amino asit, vitamin ve mineral bulunur. Yerba Mate sayesinde metabolizmanız hızlanır ve günlük enerji ihtiyacınızı karşılanır.

Uykusuzluğa sebep olabileceği için kontrollü tüketilmesi önerilir.

Strese Bağlı Yorgunluk için Ginseng:

Strese bağlı olarak oluşan yorgunluklar için Doğu Sibirya’da daha çok yetiştirilen Sibirya ginsengi önerilmektedir. Bunun bir diğer türü olan panax ginsengi ise enerji yükseltici ve fiziksel, ruhsal olarak vücuda zindelik verici özelliğe sahiptir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Yorgunluk Giderici Bitki Çayı

Yukarıda ki bitkiler ile tamamen doğal yöntemlerle yorgunluğunuzu giderebilir daha zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz. Bunların yanında İbrahim Saraçoğlu’nun tarifiyle hazırlayacağınız bu çay ile de yorgunluğunuzu giderebilirsiniz. İşte İbrahim Saraçoğlu’nun yorgunluk giderici bitki çayı kürü tarifi:

Çok pratik bir şekilde hazırlayacağınız bu çayı içtikten sonra saç diplerinizden parmak uçlarınıza kadar enerji hissedeceksiniz. İlk yapmanız gereken gün içinde mutlaka tükettiğimiz bildiğimiz siyah çaydan 1 bardak almak. İçerisine 8-9 adet mümkünse taze olan karanfil ilave edin. Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Bu çayı içtikten sonra yorgunluk adına hiç bir şey hissetmeyecek ve zinde olarak güne kaldığınız yerden devam edeceksiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.