Organik Günler

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi – Sert Yoğurt Nasıl Yapılır?

EV YAPIMI SERT YOĞURT TARİFİ

Evde sert yoğurt nasıl yapılır? Ev Yapımı Doğal Yoğurdun Tarifi

★ Evde kendi yoğurdunu yapanlar genellikle yaptıkları yoğurdun sert olmamasından yakınırlar. Yoğurt yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri budur. Yoğurdun cıvık olması..

Yoğurt tarifi‘ni anlatmadan önce cıvık olmaması için yani taş gibi sert bir yoğurt mayalamak için yapmanız gerekeni belirteyim. Yoğurdu mayaladığınız kabın özellikle yaz sıcaklarında fazla sarmalanması yoğurt mayasının cıvık olmasına sebep olacaktır ( yoğurt soğuyana kadar yoğurdun içerisinde yeteri kadar maya üremez bu sebeple de yoğurdunuz daha sulu bir kıvam alır). Ayrıca inek sütü yerine keçi, koyun veya bulabilirseniz manda sütü tercih ederseniz daha sert bir kıvam elde edeceksiniz. Çünkü inek sütü diğerlerine göre daha az yağlıdır.

Ev yapımı yoğurtlarda karşılaştığımız şikayetlerden bir diğeri ise yoğurdun kısa sürede ekşimesidir. Bu aslında yukarıda belirttiğimiz kıstaslarla doğru orantılıdır. Yani yoğurdun çabuk ekşimesi cıvık veya sert olmasıyla ilgilidir.

Eğer sert bir yoğurt yapabildiyseniz bu cıvık yoğurda göre daha dayanıklı olacaktır, daha geç ekşiyecektir. Bunun sebebi şu şekilde açıklanabilir; yoğurt kültürünün içerisinde bulunan ve ekşimeye yol açan bakterilerin sulu ortamda daha çabuk üremeleri, büyümeleridir. Bunu önlemek için ayrıca aşağıda da anlatacağımız gibi bir tutam tuz ekleyerek ekşime süresini geciktirebilirsiniz.

Yoğurt Tarifi için Gerekli Malzemelerimiz:

★ 1 litre süt ( imkanınız varsa organik yani doğal süt kullanın, hatta bulabilirseniz keçi veya koyun sütü olsun)
★ 1 yemek kaşığı yoğurt ( bu mayanız olacağı için önemlidir. )
★ 1 tutam şeker ( Daha hızlı mayalanması için)
★ 1 tutam tuz ( Ekşimeyi geciktirmek ve sertliği sağlamak için )

Hazırlanışı: Sütü tencereye boşaltarak orta ateşte tencerenin ağzı açık vaziyette kaynatılır, kaynama başladıktan sonra kısık ateşte 10 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır.

Ardından sütün ılınmasını bir müddet bekleyin. Bunu serçe parmağınızı değdirerek parmağınızı ısıracak sıcaklıkta ayarlamanız gerekir. Bu ortalama 40-45 derece sıcaklığındadır, bu şekilde parmağınız yaklaşık 6-7 saniye sütün içinde dayanabilir.

Kase içerisine mayamızı yani 1 yemek kaşığı yoğurdu koyarak üzerine tuz ve şeker ilave edilerek karıştırılır. Ilımış olan tenceredeki sütten bir kaşık bu kaseye alın ve karıştırın. Ardından hazırlanan bu maya kaşıkla tencerenin kenarından doğru içerisine iyice dağıtılır. Üzerindeki kaymağı bozmamaya özen gösterin. Kaymağın altından karıştırabilirsiniz.

İçerisindeki nemin dışarı çıkabilmesi ve yoğurdun daha sert olması için kapağını açık bırakmak gerekir. Tencereyi bez ile saracağımız için kapak yerine daha kolay hava almasını sağlayan süzgeç kullanacağız.

Yani kapak yerine tel bir süzgeç ile üzerini kapatın ve bez ile tencereyi sarmalayın. 5-6 saat kadar bu şekilde mayalanmaya bırakın ardından bezi alarak yoğurdu bozmadan buzdolabına kaldırın. 1 gece dinlendirildikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve sert bir ev yoğurdu hazırlamak bu kadar basit.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

11 comments

  • Sarıp sarmalamaya hiç gerek yok mayaladiktan sonra kapaksiz olarak atın soğuk fırına kapatın fırının kapağını 6 saat sonra kaldırın buzdolabına bukadar basir

  • Ben yoğurdu fırında mayalıyorum. Kap olarak borcam yada içi sırlı toprak kap kullanıyorum. Akşamdan ılık süte mayayı karıştırıp fırına dizin fırını 50 derecede yarım saat ısıtın. Yarım saat sonra fırını kapatın. Sabahta yoğurtları fırından alıp buzdolabında 1 gün bekletin. 3 kg inek sütüne 1 kg koyun, keçi(ekşi olur), manda sütü karıştırmak idealdir.

  • Yemek takımlarının çokta kullanılmayan porselen Tencereleri yoğurt m ayarlamak için harika…..

  • Bir tutam tuz ve şekerin açılımı nedir kahve kaşığı tatlı kaşığı yada elimizle hani bir çimdik dedikleri miktarmıdor

  • Yogurdu en güzel mikro dalgada mayalanr aksamdan koyun agzı acik olsun. Calısmayacak. Sabahada tas gibi yogurt size deneyin derim

  • Hiç birine gerek yok mayalarken mayanın içine yarım çay kaşığı tuz atın bakın nasıl oluyor,mayaladığınız yoğurt U 24 saat boyunca açmayın….:)

  • ben 750 ml kavanozlara 1 er yemek kasigi az sutle karistirilmis kese yogurdu koyuyorum ve homojen karissin diye uzerine sutu dokuyorum ardindan bir iki kere iki kavanoz arasinda aktariyorum biraz kopuruyor ve az olgunlasana kadar kapaklari acik karanlik yavas soguyacagi bir yerde dinlendiriyorum az sartlesince kapaklarini kapatip biraz daha sogutup buz dolabina atiyorum ve her seferinde sifir su olan sert yogurtlar elde ediyorum.

    • Sütü hangi sıcaklıkta iken döküyorsunuz acaba?