Organik Günler

Yoğurt Otu, Bere, Duvar Fesleğeni

Yoğurt Otu, Bere, Duvar Fesleğeni

Bilimsel adıyla Galium aparine yani Yoğurt Otu halk arasında duvar fesleğeni ve bere otu olarak da tanınır. Isırgangiller ailesine aittir. Ağız yaralarına, ses tellerine, guatr ve haşimato hastalıklarına karşı çok faydalı şifalı bir bitkidir. Faydaları  ve kullanımı ülkemizde maalesef yeteri kadar bilinmiyor, tüketilmiyor…

Yoğurt otu Nedir, Nerede Yetişir? BOTANİK BİLGİSİ: Daha çok yüksek bölgelerde yetişen boyları 30 ile 60 santimetre arasında değişen ve altın sarısı çiçekleri olan bir bitkidir. Temmuz ayında toplanma zamanı gelen bu bitkinin kokusu bala benzer. Kaz otu ve yapışkan otu olarak bilinen 2 türü daha vardır.

Özellikle guatr ve haşimato hastalığına karşı çok faydalıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da haşimato hastalığının tedavisinde yoğurt otu ile hazırlanan bitkisel kürü önermektedir.

Yoğurt Otu Faydaları Nelerdir?

Böbrek, pankreas, dalak ve karaciğeri toksiklerden arındırır.

Lenf bezi hastalığına faydalıdır.

Kansızlık (anemi) şikayetine karşı kullanımı mevcuttur.

Vücutta ki ödemi atar.

Yoğurt otu böğürde oluşan sancıları giderir.

Yaralarda, kara nokta ve kan çıbanı tedavisinde oldukça faydalıdır. Bunların yanında bir çok deri hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Sara, isteri kore rahatsızlığı, sinir bozukluğu, böbreklerde ki kum ve taş gibi bir çok hastalığa şifa olmaktadır.

Guatr hastalığı için her gün gargara yapılarak kullanılması tavsiye edilmiştir.

Ses tellerinde oluşan rahatsızlıkları giderir. Konu ile ilgili mutlaka Ses Kısıklığı Otu Kebabe – Kebabiye Bitkisi başlıklı makalemize göz atınız.

Bere otu dil kanseri için oldukça şifalı bir ottur. Düzenli kullanımında bir çok kanser çeşidine fayda sağladığı görülmüştür.

Haşimato (tiroit iltihaplanması) hastalığına karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Yoğurt Otu Nasıl Kullanılır?

Ses telleri ve guatr rahatsızlığı için ağızda gargara yaparak kullanılması tavsiye edilir.

Böbrek hastalıklarında ve iltihapların giderilmesinde altınbaşak ve sarı ballıbaba otu ile birlikte karıştırıldığında daha etkili sonuçlar alınır. 14 gün boyunca her sabah kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına yarım fincan olarak tüketilmelidir. Kalan yarım fincanı ise gün içinde yudum yudum tüketilmelidir.

Ağır hastalıklarda altınbaşak ve sarı ballıbaba otu ile birlikte hazırlanan yoğurt otu çayı gün içinde 4 fincan olarak tüketilmelidir. Bu karışımdan 4 fincan gün içinde yudum yudum tüketilmelidir. Özellikle böbrek hastalıklarında çok faydalıdır.

Yoğurt otunun suyu sıkılarak tereyağı ile karıştırılır. Karışım her çeşit kanserden kaynaklanan şişlik ve deride ki rahatsızlıklara sürülür.

Dil kanseri hastalığı olanların ise yoğurt otunu çay olarak içmeleri önerilmektedir.

Deri kanseri rahatsızlığı olanların ise taze sıkılmış yoğurt otu suyunu portakal nergisi kremi ile birlikte karıştırarak problemli bölgelere sürmeleri tavsiye edilir.

Ağızda oluşan yaraların tedavisinde gargara yaparak kullanılması tavsiye edilir. 4 gün boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır.

Yoğurt Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

250 ml klorsuz kaynamış suyun içerisine 1 tepeleme tatlı kaşığı yoğurt otu eklenir. Bir süre birlikte haşlandıktan sonra ocağın altı kapatılır ve demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülerek tüketilir.

Yoğurt Otunun Taze Suyunun Çıkarılması: Taze olan yoğurt otu ilk olarak güzelce yıkanır. Ardından sıkacaktan geçirilir ve taze suyu elde edilir.

Yoğurt Otu Kremi Nasıl Yapılır?

Bir miktar yoğurt otunun taze suyu tereyağı ile karıştırılır. Krem halinde olacak şekilde bir kıvam elde edilir. Hazırlanan bu krem buzdolabında saklanmalıdır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment