Organik Günler

Yenibahar Baharatının Faydaları Hakkında


Yenibahar Baharatı Faydaları Nelerdir?

Faydalarına değinmeden önce Yenibahar Baharatı hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım;

Yenibahar Baharatı, Amerikanın sıcak bölgelerinden yetişen mersingillerden bir bitkidir. Bitkinin kök kısmı odunsu şekildedir ve boyu 10 metreye kadar uzayabilmektedir. Jamaika biberi olarak da adlandırılır. Tarçın, Hindistan cevizi, karanfil ve zencefil gibi bir çok baharatın kokusunu taşıdığından İngilizce’de “allspice” yani tüm baharatlar adını almıştır. Bir çok baharatın kokusunu almış olsa da ağırlıklı olarak karanfil tadı vardır.

Bir çok hastalığın şifasında kullanılan bu baharat aynı zamanda Türk mutfağında dolmadan, köfteye, pilavdan, turşuya mutfakta bir çok alanda lezzet vermesinden dolayı kullanılır.

Yenibahar Baharatının Faydaları

Yenibahar ağrıları azaltma ve sindirime iyi gelmesiyle bilinen bir baharattır. İyi bir gaz gidericidir. Sindirim sorunları sonucunda oluşan kusma, ishal veya mide bulantısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.  Mide kramplarını azaltıcı etkisi vardır.

Özellikle eklem ağrılarını tedavi edicidir. Banyodan sonra ağrıyan bölgeye yenibahar yağı sürülür. Yapılan araştırmalara göre yenibaharın anestezi etkisi sayesinde ağrıları azaltıcı olduğu görülmektedir.

Cilt sorunlarına karşı tedavi edici özelliği de vardır. Özellikle ciltte bakteri veya mantar enfeksiyonları sebebiyle oluşan yaraların tedavisinde antiseptik özelliği sayesinde kullanılır.

Kuru öksürük, bronşit ve nezle gibi solunum yolları hastalıklarına karşı faydalıdır.

Bellek güçlendirici özelliğe sahiptir. Bu sayede unutkanlığı önler.

Kan dolaşımını hızlandırır.

Vücut direncini artırarak hastalıklara karşı koruma sağlar.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.