Organik Günler

Yediklerinizin Bir Parçasından Yeniden Sebze Yetiştirmek


MEYVE SEBZE ARTIKLARINI ÇÖPE ATMAYIN! YENİDEN DOĞAYA KAZANDIRIN! YEDİĞİNİZ MEYVE SEBZE ARTIKLARINI DİKEREK VEYA SUYA KOYARAK YENİDEN ÜRETİM YAPMAK MÜMKÜN.

Tükettiğimiz sebze ve meyvelerin bir bölümü ile veya artıklarını çöpe atmak yerine onları tekrar doğaya kazandırarak yeniden ürün elde edebiliriz. Elde ettiğimiz bu artıkları toprağa ekerek veya suyun içerisinde koyarak yeniden meyve ve sebze oluşumu sağlayabilmek mümkün.

Artık Meyve ve Sebzeler Nasıl Tekrar Yetiştirilir?

➤ Marul: Marulların dip kısmını çöpe atamayın. Dip kısmını bir bardak suyun içerisine koyun ve marulunuzun yeniden nasıl büyüdüğüne şahit olur. 1 hafta içerisinde toprağa ekilecek duruma gelmektedir. Bir kaç hafta içerisinde ise sofralarınızda tüketebilirsiniz.

➤ Kereviz: Kerevizin kökünün dip kısmını atmayın. Tıpkı marul gibi kerevizi de önce suyun içerisinde bekletin ardından toprağa ekin. Böylelikle artık kereviz satın almanız gerekmeyecek.

Zencefil: Zencefilin bir parçasını toprağa ekin. Kısa süre sonra hızla filizlendiğini göreceksiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta zencefili ışığın filtrelendiği bir yere ekmeniz olacaktır.

➤ Sarımsak: Yalnızca kalan son 1 diş sarımsaktan kocaman bir bütün bitki elde edebilirsiniz. Bir diş sarımsağı kökü alt tarafta kalacak şekilde toprağa gömün. Filizlenmeye başladıktan sonra filiz kısımlarını keserek bitkinin sarımsaklara odaklanmasını sağlayın.

➤ Mantar: Mantarı tekrar yetiştirmek diğer bitkilere göre biraz daha zordur ama imkansız değildir. Mantarları saplarından ayırın ve zengin içerikli bir toprağa üst kısmı açık kalacak şekilde ekin. Saksıyı gün içinde filtrelenmiş ışığı akşam olduğunda ise serin bir ortama koyun.

➤ Taze Soğan: Taze soğan toprak gerektirmeden yalnızca su ile çok kolay bir şekilde çoğaltılabilmektedir. Yalnızca kök kısmını bir bardak suyun içerisinde koyun ve güneş ışığında bekletin. Bir kaç günde bir suyunu değiştirmeyi unutmayın.

➤ Tatlı Patates: Dolaptaki patatesleriniz kök vermeye başladığında patatesleri 2,5 cm’lik parçalara bölün. Böldüğünüz her parçada 1-2 kök kaldığından emin olmalısınız. Kestiğiniz patates parçalarını 1-2 gün boyunca kurutun. Ardından 15 cm derinliğinde toprağa gömün. Kısa sürede büyüdüklerini göreceksiniz.

➤ Soğan: Kuru soğanların köklerini saklayın ve güneş gören bir toprağa yarılarına kadar gömün. Bu sayede tekrar soğan almaktan kurtulacaksınız.

MUTLAKA BU YAZIYI TÜM DOSTLARINDA PAYLAŞ, YENİLENEBİLİR BİR HAYAT İÇİN ORGANİK ARTIKLARI HERKES DEĞERLENDİRSİN…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.