Organik Günler

Vanilya Özütü Nedir, Nasıl Yapılır?


Vanilya Özütü Nedir?

Vanilya özütü, vanilyadan elde edilen esasında alkolle yapılan bir solüsyondur. Vanilya dünyanın en pahalı zirai ürünlerinden bir tanesidir.

Vanilya çubuklarından elde edilen bu solüsyon vanilya çubuklarından daha fazla aroma elde edilmesini sağlayarak daha ekonomik olmaktadır. Vanilya özütü tatlı ve hamur işlerinde doğal bir aroma verici olarak kullanılabilir. Vanilya özütü aslında alkol ile elde ediliyor demiştik. Fakat alkolsüz bir şekilde yapımı da mümkündür.

En Güzel Kokulu Baharat “Vanilya Özütü” Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

★ Cam şişe

★ 8 tane taze çubuk vanilya

★ 1 çimdik tuz

★ 1 su bardağı içme suyu

Ev Yapımı Alkolsüz Vanilya Özütü Tarifi

İlk olarak vanilya çubuklarını enlemesine ortadan ikiye ayırın ve içindeki tanelerini koparın. Burada amacımız içinde ki tanelerin de aromasını suya vermek. Cam bir şişenin içerisine taneleri ve çubukları ekleyin.

Eğer vanilya çubukları şişeye sığmazsa çubukları kesmek yerine katlayın. Karışıma tuzu da ekledikten sonra şişenin kapağını kapatın ve çalkalayarak karıştırın. Karışımınızı buzdolabına koyun ve her gün mutlaka bir defa çalkalayın. 4 hafta sonra günde 2-3 defa çalkalamaya başlayın. Toplam 9 hafta sonra vanilya özünüz hazır hale gelecektir.

Hazırladığınız vanilya özütü buzdolabında 3 ay dayanmaktadır. Yapacağınız tatlılarda, keklerde veya dondurmada 1 yemek kaşığı vanilya özütünden ilave etmek fazlasıyla yeterli olacaktır.

Toz vanilinler sentetik ürünlerdir. Eğer siz de kendi doğal vanilya özütünü yapmak istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Toz vaniline göre daha fazla aroma verici, lezzetli ve doğaldır. Kek, kurabiye, dondurma gibi bir çok üründe kullanabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.