Organik Günler

Taze Fasulye Faydaları – Yeşil Fasulye Yemeği

Taze Fasulye Faydaları - Yeşil Fasulye Yemeği

YAZ AYLARINDA TÜRK MUTFAKLARINDA VAZGEÇİLMEZ SEBZE YEMEKLERİNDEN OLAN TAZE YEŞİL FASULYENİN FAYDALARI VE YEMEĞİNİN YAPILIŞI

Organik Günler – Taze fasulye Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden bir tanesidir. Bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilir ve hanımlar tarafından yapılışı kolay ve lezzetli olması açısından tercih edilir. Yeşil fasulye yaz aylarında taze olarak yemeklerde kışın ise kurutulmuş veya konserve olarak tüketilir. Lezzetli ve kolay yapımının yanında kilo aldırmaması ve besin değerlerinin yüksek olması sebebiyle sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir.

Herkesin evinde sıklıkla pişirilen taze fasulye faydaları saymakla bitmiyor. En önemli faydalarından bir tanesi sindirim sistemini düzene sokmasıdır. Bu sayede kabızlık sorununa karşı gelen en etkili sebzelerdendir. En ilginç faydalarından bir tanesi de zehirlenmelerde iyileştirici özelliğe sahiptir. Fasulye zehirlenme vak’alarında sıklıkla tüketilmelidir.

Taze fasulye’ye bazı yörelerde yeşil fasulye bazı yörelerde ise ayşe kadın fasulye denilmektedir.

Taze Yeşil Fasulye Faydaları

* A, B12, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

* İçerisinde potasyum, kalsiyum, fosfor ve manganez ve demir minerallerini bol miktarda bulundurur.

* Lifli bir yapıya sahiptir. Bu sayede sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Ayrıca kalorisi düşük bir besin olduğundan diyet listelerinde mutlaka bulundurulmalıdır.

* Kolesterolü düzenler. Damarlarda ki yağ oranının azalmasına yardımcı olur. Kan basıncını azaltır.

* Vücudu zinde tutar ve yorgunluğu giderir.

* İlk olarak kolon kanseri olmak üzere bir çok kanser çeşidini önler.

* Kemiklerin gelişimine katkı sağlar.

* Diyabet hastaları için şifalı bir besindir. Kan şekerini düzenler.

* Vücutta ki toksinlerin atılmasını sağlar. Vücuda enerji verir.

* Kum ve taş düşürmede kolaylık sağlar.

* Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hamile hanımlar için tüketilmesi tavsiye edilir.

* Düzenli tüketildiğinde migren ağrılarını azaltır.

* Akciğer hastalıklarına karşı şifalıdır.

Yeşil Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır?

Yemek Tarifi: İlk olarak yarım çay bardağı zeytinyağı tencereye alınır. Küp küp doğranmış soğanlar yağda kavrulur. Önceden yıkanıp temizlenmiş ve isteğe göre kesilmiş fasulyeler tencereye konulur. Tencerenin kapağı kapatılır ve 6-7 dakika fasulyelerin suyu çıkana kadar ağzı kapalı bir şekilde kavrulur. Ardından 3 tane kabuğu soyulmuş ve küp küp doğanmış domatesler tencereye ilave edilir. 1 su bardağı da ılık su ilave edilir. Fasulyeler pişene kadar kapağı kapalı bir şekilde pişirilir. Piştikten sonra tuz ve zeytinyağı ilave edilerek servis edilir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.