Organik Günler

Tartar Lekelerinden Kurtaran Ev Yapımı Tarif


Gün içerisinde tükettiğiniz yiyecekler veya içecekler dişlerinizde tartar oluşumuna ve birikmesine sebep olur. Düzenli fırçalama durumunda bile lekelerden kurtulmak can sıkıcı olabilir. Bu içeriğimizde anlatacağımız tarif birikmiş bir tabakaya uygulanmak için değil; oluşumu yeni ve tabaka tutmamış tartar lekeleri için uygundur.  Eğer birikmiş bir tabaka varsa doktorunuza gidip daha kolay kurtulabilirsiniz. Bu lekelerle ilgilenmemek ileriki süreçte daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Tartar probleminden kurtulabilmek için ihtiyaç olan malzemeler:

Su
Oksijenli su
Tuz
Karbonat
Dental kürdan
Diş fırçası
Mikrop kırıcı ağız gargarası

Hazırlanışı

Bir çay bardağı sıcak su ile bir bardak oksijenli suyu karıştırın ve bu suyla ağzınızı bir dakika çalkalayın. Daha sonra oda sıcaklığındaki 1 çay bardağı su ile durulayın. Tartar kaynaklı tabakadan kurtulmanın en etkili yöntemi karbonattır. 2 tatlı kaşığı karbonat, yarım çay bardağı tuz ile yarım bardak su içinde çözdürün. Hazırladığınız bu karışım ile dişlerinizi fırçalayın. Dental kürdan ile de dişlerinize zarar vermeden kibar bir şekilde dişlerinizi ovun.

Diş rengini ve sağlığını korumak için bu besinleri tüketin

Çedar ya da İsviçre peyniri sayesinde dişlerinize zararlı olabilecek asitlerin oluşmasını engellersiniz. Yıllanmış peynirler bu konuda etkilidir.

Domates ve çilek tüketimi diş sağlığınızın korunması için etkilidir. İçeriğinde bulunan C vitamini dişlerinizin beyazlamasında ve tartar yumuşatmasında faydalıdır. Dişlerinizi eğer bu meyveler ile ovarsanız daha güzel sonuçlar alabilirsiniz. Ovduktan 5 dakika sonra kabartma tozu karışımıyla durulayın. C vitamini içeriği zengin olan meyvelerin kabukları da etkili olacaktır.

Ağız sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz diğer işlemler

Diş ipini düzenli olarak kullanın.

Acı tüketin; böylelikle ağzınızı daha temiz tutun.

Uyumadan hemen önce ağzınızı portakal kabuğuyla ovun ve bakteri oluşumunu engelleyin.

Dişlerinizi yumuşak bir fırça ile fırçalamaya özen gösterin. Nazik ve kibar davranın. Dişlerinizi dikey hareketler ile fırçalamaya çalışın. Diş aralarınızı ve diş etlerinizi temizlemeyi ihmal etmeyin.


-------- Sponsorlu --------

Hatun Medya