Organik Günler

İnsanoğlunun Yaşam Kaynağı Su İçmenin Faydası

İnsanoğlunun Yaşam Kaynağı Su İçmek

Organik Günler’deki bu makalemizde insanoğlunun yaşam kaynağı olan su içmenin faydaları, günlük içilmesi gereken miktarı ve zayıflamaya olan etkisinden bahsedeceğiz…

Hayatımızı devam ettirebilmek için bol miktarda tüketmemiz gereken bir içecektir “diğer bir deyişle su içmek yaşam kaynağımızdır, bu sebeple su içmenin faydaları saymakla bitiremeyiz.

Sağlıklı bir erkekte vücutta ki su oranı %60 iken kadınlarda bu oran %50′ dir. Yeni doğan bebeklerin vücudunda ise %70 – %75 oranında su bulunmaktadır. Zamanla yaşlanarak bu oran azalmaktadır. İnsan beyninde ise %95 oranında akciğerlerinde ise %95 oranında su bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere vücudumuzda ve organlarımızda suyun oranı çok önemlidir. Vücuttaki tüm organlar işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmek için suya ihtiyaç duymaktadır. Vücuttaki sıvı oranı yalnızca %2 oranında bile düşüş gösterse vücutta yorgunluk ve dikkat dağınıklığı görülmektedir.

Aşağıda su içmenin faydaları arasında başlıca bilinen özellikleri listelenmiştir… 

İnsan oğlunun yaşam kaynağı suyu içmenin faydaları nelerdir?

Vücut sıcaklığını dengeler,

Vücuttaki eklemlerin işlevlerini yerine getirmesine katkı sağlar,

Omuriliği korumada önemlidir.

İdrar, terleme ve bağırsakta ki hareketleme ile vücudumuzda oluşan atıkları atmamızda yardımcı olur. Bu su içmenin faydaları arasında en gerekli olanıdır.

Suyun taşıyıcı görevi vardır bu sayede hücrelere besin ve oksijen taşımaktadır.

Suyun sıcak havalarda vücudu serin tutma özelliği vardır.

Eklemlerin kayganlığını sağlamada suyun önemi büyüktür.

Tükürük ve mide salgısında bulunur ve besinlerin sindirilmesini sağlar.

Böbrekler için su içmenin faydaları eşsiz bir özellik taşımaktadır. Sağlıklı böbreklere sahip olmak için düzenli olarak ve bol bol su içilmesi gerekir.

Su içmenin faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. Burada yazamadığımız daha bir çok faydası vardır. Şimdi günlük içilmesi gereken su miktarından bahsedelim…

Günde kaç litre su içmeliyiz? 

Uzmanlara göre bir gün içerisinde 2-2,5 litre içmeliyiz. Ancak bu kişinin kilosuna göre değişmektedir. Buna kiloya göre su tüketimi diyebiliriz. 

İdeal anlamda kilonuza göre günde ne kadar içmeniz gerektiğini hesaplamak için; mevcut kilonuzu 32 ile çarparak öğrenebilirsiniz. Yani 50 kiloluk bir kişinin günlük içmesi gereken su miktarı 1,6 litredir.

(50×32 =1600)

Su içmezsem ne olur?

Eğer 1-2 gün içmezseniz ( hiç sıvı tüketimi olmazsa) şiddetli şekilde mide bulantısı görülebilir, bunun yanında kas spazmı ve yutkunma güçlüğü yaşayabilirsiniz.

İçmezsek yani susuzluk süresini artırırsanız bağırsak hareketleriniz durur, beyin fonksiyonlarınız hasar görür ve cilde kan akışı durma gösterir. 4-5 gün sonra ise organlarınız tamamen kendisini kapatır ve beyin fonksiyonlarınız durur.

Su içmenin faydaları, suyun sağlığımız için önemi ve günlük alınması gereken su miktarlarından bahsettik. Şimdi gelelim zayıflamak amacıyla içilen suyun etkilerine…

Su içmek zayıflatırmı? Su içerek zayıflamak mümkün mü?

Su içmek tek başına zayıflama etkisi göstermemektedir. Fakat günlük kalori miktarınızı azaltmakla beraber bol miktarda içerseniz zayıflamanıza etkili şekilde faydalı olacaktır.

Su içmek tokluk hissi verecektir ve iştahı azaltıcı etkisi vardır. Özellikle yemeklerden önce içtiğiniz 1 bardak masadan çok az kalori alarak kalkmanızı sağlayacaktır. Öğünlerinizin arasında ise 2-3 bardak içerek vücudunuzun ihtiyacını karşılamanızı öneririz.

Bazen canımız bir şeyler tüketmek ister fakat ne olduğunu bulamayız. Böyle durumlarda 1 bardak için. 10 dakika bekledikten sonra bir şeyler yeme ihtiyacınızın kalmadığını fark edeceksiniz.

Yemekten sonra tüketeceğiniz su ise gıdaların kolay sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlık sorununu önler.

Bu makalede yer veremediğimiz (bizim bilmediğimiz veya yazmaya unuttuğumuz) su içmenin faydaları ve kiloya göre günlük su tüketimi ile zayıflamak için tüketilen suyun etkileri hakkında siz değerli OrganikGunler takipçilerinin yorumlarını, düşüncelerini bekliyoruz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.