Organik Günler

Sırrı Açıklanamayan Söğüt Ağacı Kabuğu

Sırrı Açıklanamayan Söğüt Ağacı Kabuğu

Söğüt M.Ö 5. yy larda şifası ile kendini göstermeye başlayan sonrasında bir çok toplumda ve zamanda çeşitli faydaları bulunan bir bitkidir. Günümüzde ise söğüt ağacı kabuğu aspirin gibi bir çok ilacın ham maddesini oluşturur.

Organik Günler – Mevlana “Mesnevi” adlı eserinde “Parlak güneş benimle tutulsun, söğüdün sırrı açıklansın.” dizelerine yer vermiştir. Yüzyıllar önce Mevlana’nın işaret ettiği bu sır açıklandı mı henüz bilmiyoruz fakat sırlarla dolu söğüt kabuğunun şifa dolu olduğunu görüyoruz. İşte söğüt kabuğunun bilinen faydaları;

Söğüt Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Önemli faydalarından biri kireçlenmeyi giderir ve önler.

Bel ağrılarına karşı tedavi edicidir. Yapılan araştırmalara göre gün içinde 240 mg söğüt kabuğu bel ağrılarını geçirmede etkili olmuştur.

Romatizmal ağrıları geçirir.

Baş ağrısına karşı kullanılır, aspirine göre çok daha uzun süre fayda sağlar. Ayrıca eczanelerde satılan ilaçlar gibi yan etkileri bulunmayan bitkisel bir şifadır.

Vücutta oluşan iltihaplanmayı giderir.

İçerisinde bulunan bir takım bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sümer ve Mısır’da ilk olarak ateş ve ağrıları giderme de kullanılmaya başlanmıştır.

Kadınların regl döneminde ki ağrılarını hafifletir.

Gribe karşı iyileştirici etkisi görülmüştür.

Söğüt Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Söğüt kabuğu çay ve kapsül olarak iki çeşit kullanımı mevcuttur.

Söğüt Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

250 ml su

2 tatlı kaşığı kurutulmuş söğüt kabuğu

Hazırlanışı: 250 ml yani 1 su bardağından biraz fazla suyun içerisine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş söğüt ağacı kabuğundan atın. Karışımı kısık ateşte demleyin. Ocaktan aldıktan sonra  25-30 dakika kadar bekletin. Hazırlamış olduğunu çayı gün içinde 3-4 fincana kadar tüketebilirsiniz.

Söğüt Kabuğu Kapsülü Nasıl Kullanılır?

Sıvı veya toz şeklinde bulunan söğüt kabuğu kapsüllerini 240 mg’a kadar kullanabilirsiniz. Eğer daha yüksek doz kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Söğüt Kabuğunun Yan Etkisi Var Mıdır? Söğüt Kabuğu Zararları Nelerdir?

Mide hastalığı olan kişiler için söğüt kabuğu tavsiye edilmez.

Yüksek dozda kullanımında kusma, böbrek iltihabı, kulaklarda çınlama, ciltte kaşıntı veya mide bulantısı meydana gelebilir.

Hamile hanımlara veya emziren hanımlara tavsiye edilmez.

16 yaşından küçük çocukların kullanması tavsiye edilmez.

Kan incelticiler, Beta blokerler, Diüretikler, Nonsteroidal iltihap ilaçları ve Metotreksat Fenitoin gibi ilaçlar ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Bu ilaçlar ile etkileşimde bulunabilir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.