Organik Günler

Siyez Bulguru Nedir, Faydaları Nelerdir?

organik siyez bulguru

SİYEZ BULGURU NEDİR?

Siyez bulguru buğdayların atası olarak bilinen 10 bin yıllık geçmişi olan bir buğday çeşididir. Siyez bulgurunun en önemli özelliklerinden biri de genetiği bozulmadan günümüze kadar gelmiş olmasıdır. Siyez bulguru ülkemizde dağlık bölgelerde yetiştirilmektedir. Daha çok Kastamonu civarlarından meşhur bir bakliyattır. Faydaları saymakla bitmeyen siyez bulgurunun tadı da bir o kadar lezzetlidir.

DOĞAL SİYEZ BULGURU FAYDALARI

Kilo aldırmayan bir içeriğe sahiptir. Siyez bulguru kolesterol içermek ve karbonhidrat değeri oldukça düşüktür. Protein değeri olarak çok yüksektir. Yapısının lifli olması sindirimi kolaylaştırmada önemli rol oynar. Ayrıca bağırsakları temizlemede de siyez bulgurunun önemli bir işlevi vardır. Yüksek miktarda antioksidan içerir. Hücre yapısını koruyucu özelliği vardır. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir. Bozulma ve küf yapma gibi bir özelliği yoktur.

Özellikle glisemik indeksi düşüren önemli gıdalar arasındadır. Ayrıca emziren anneler içinde çok faydalıdır. Anne sütünü artırıcı özelliği vardır. İçerisinde bol miktarda folik asit bulundurur. Pilav olarak tüketilmektedir. Özellikle faydalarının yararlanmak için kırılmamış ve kabuğu soyulmamış siyez bulguru tercih edilmelidir.

Ahmet Maranki’nin Tarifine Göre Siyez Bulguru Pilavı Tarifi

Malzemeler: 1 su bardağı siyez bulguru, 1 su bardağı haşlanmış nohut (Haşladığınız nohutun suyunu atmayın), 2 su bardağı kaynamış su, 1 çorba kaşığı tereyağı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, Tuz, zerdeçal ve karabiber.

Siyez Bulguru Hazırlanışı: İlk olarak tereyağı pilav tavasına alınır. Üzerine nohutlar eklenir ve biraz kavrulduktan sonra siyez bulguru da ilave edilir. Nohutu haşlarken atmadığınız suyunu pilava eklenir ve sürekli karıştırılır. Tuz, karabiber ve zerdeçal eklenir. Tavanın dibi yanmaya başlayacağı vakit zeytinyağı ilavesi yapılır.  Ardından bir miktarda su ilavesi yapılır. Ardından ocağın altı kapatılır ve dinlenmeye bırakılır. Afiyet olsun.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.