Organik Günler

Siyatik Ağrıları Geçiren 2 Egzersiz


Yaş aldıkça bel ve sırt kaslarımız bizleri yarı yolda bırakıyor. Bu da dayanılmaz ağrıları çekmemize neden oluyor. Vücudun tüm yükünün omuriliğe binmesi de türlü sorunlara sebep oluyor. Tüm bunların sonucu ise yaşadığımız hayatın kalitesini etkiliyor.

Hele ki, sinir sıkışmaları sonucu ortaya çıkan ağrıların sebepleri arasında, bel fıtığı ya da disk kayması olabilir. Siyatik sinir ise belin alt bölümünden ayak parmaklarına kadar devam eder. Ağrı, sinirin izlediği yol boyunca etkili olabilir.

Siyatik ağrısının sebebi bel fıtığı ise:


Karnınızın üzerine doğru yatın ve ellerinizden destek alarak üst vücudunuzu yerden kaldırın. Kalçanızın yerde kalmasına özen göstermelisiniz. Ağrı hissinin bıçak saplanması gibi değilse; devam edin. İlk başlarda alışmanız zaman alabilir. Bel fıtığınız sizi zorluyor ise doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Siyatik ağrısının sebebi spinal stenozdan kaynaklıysa:

Egzersizin temel amacı vücudunuzun esnek hale gelmesini sağlamaktır. Sırtüstü uzanın ve dizlerinizi göğüslerinize kadar çekin. 30 saniye pozisyonu koruyun. 6 defa tekrarlayın.

Bir başka egzersiz ise; dizlerinizin üzerine çökün ve topuklarınızın üzerine oturun. Bu esnada göğsümüzü indirebildiğiniz kadar aşağı indirin. Bu sırada kollarınızı da uzatabildiğiniz kadar ileri uzatın. Pozisyonu 30 saniye koruyun. 6 defa tekrarlayın.

Siyatik ağrısı dejeneratif diskten kaynaklıysa:

Eğer ağrılarınızın kaynağı bu problemse uygulanması gereken egzersizlerin olabildiğince dikkatli ve de bir yardımcıyla yapılması gerekiyor. Dejeneratif diskten kaynaklı sorunların tamamını doktorunuza danışmalı ve fikir almalısınız. Gerekli egzersiz programını ve tedavi sürecini birlikte yönetmelisiniz.


-------- Sponsorlu --------

Hatun Medya