Sindirimi İyileştirmek İçin Karanfil ile Doğal Tedaviler

Sindirimi İyileştirmek İçin Karanfil ile Doğal Tedaviler

Karanfil normalde mutfakta kullanılır ancak bu bitkinin pek çok tıbbi faydası da vardır. Birçok kez yiyecekleri tatlandırmak ya da tatlı yapmak için karanfili kullandınız, peki karanfilin sindirime olan faydalarını biliyor muydunuz?

Karanfil ağrı kesici, antispazmodik, antibakteriyel ve anestetik özelliklere sahiptir. Karanfil içeren doğal ilaçlar tüketmek sindirim sistemi için iyidir. Diğer faydalarının yanı sıra karanfil ağrıyı azaltır, şişkinliği azaltır ve enfeksiyonlarla savaşır.


-------- Sponsorlu --------

Bitkisel çaylar veya karanfil infüzyonları gibi içecekler hazırlamak, hazımsızlıktan kaynaklanan gazların yanı sıra mide bulantısı ve kusma gibi mide rahatsızlığı semptomlarını iyileştirir. Bu, karanfilde bulunan öjenol adlı bileşen sayesinde olur.

Öjenolün Faydaları Nelerdir?

Karanfilin yoğun aroması içerdiği öjenolden gelir. Bu bileşen, hücresel yaşlanmayı geciktiren ve mide yanmasıyla mücadele eden mükemmel bir antioksidandır. Bu, yoğun bir kokusu olan sarı yağlı bir sıvıdır. Öjenol aynı zamanda yenibahar, fesleğen, zerdeçal, defne ve tarçın gibi diğer bitkilerde de bulunur ancak karanfilde çok daha fazla vardır.

Sindirim problemlerini, solunum yolu enfeksiyonlarını ve diş ağrılarını tedavi etmek için oldukça etkilidir. Tüketilebildiği gibi haricen de kullanılabilir ancak pek çok insan tüketmeyi tercih eder. Flavonoidler de içeren karanfilin diğer önemli özellikleri aşağıdaki gibidir:

Anestezik etkisi vardır.

Ödemi önler.

Asit giderici olduğu için mide yanmasını önler.


-------- Sponsorlu --------

Bulantıyı önler.

Antioksidandır.

Gastroprotektif ve gastro-rejeneratif etkileri vardır.

Antiviraldir.

Antiseptiktir.

Bununla birlikte, faydalarına rağmen, özellikle de esansiyel yağ olarak kullandığınızda aşırıya kaçarsanız toksik olabileceğinden öjenol tüketiminde dikkatli davranmak gerekir. Hamileler, bebekler ve 6 yaşından küçük çocuklar için kullanımı uygun değildir.

Sindiriminizi İyileştirmek İçin Karanfili Nasıl Kullanabilirsiniz?

Karanfili sindirim sistemini iyileştirmek için kullanmanın çeşitli yolları vardır. Burada önemli olan, kullanım şeklinin herkesin zevkine ve bu bitkiyi ne kadar tolere edebildiğine bağlı olmasıdır. Çünkü karanfilin keskin bir tadı ve kokusu vardır. Karanfil ile hazırlayabileceğiniz doğal ilaçlar aşağıdaki gibidir:

Karanfil Çayı

Karanfil çayı, sindirim sistem kanalını yağlar ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca, kan akışını artırmaya ve ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden biri mide problemleridir ve karanfil doğrudan mide problemleriyle mücadele edebilir. Ayrıca güçlü aroması sayesinde nefesinizi hemen tazeler çünkü bu çayı içtiğiniz anda karanfil bakterilerle savaşmaya başlar.

Bu çayı yapmak için tek yapmanız gereken karanfilleri toz haline getirmek ve elde edilen tozu biraz suda kaynatmaktır.
Sabahları ve geceleri rahatsızlık hissettiğiniz zamanlarda günlerde içebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
-------- Sponsorlu İçerik --------

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ