-------- Sponsorlu --------

İnsanoğlu yüzyıllardır öncesinden beri hastalıklara karşı şifayı doğada aramış ve doğanın tüm nimetlerinden faydalanmaya başlamıştır. Yalnızca ot veya bitkiler değil yüzyıllardır suyunda şifası ve çeşitli hastalıklara karşı faydası keşfedilmiştir. Çeşitli hastalıklara karşı, vücuda zindelik vermek ve güzelleşmek amacıyla keşfedilen ve faydası olduğu görülen sulara şifalı su adı verilmektedir.

Ülkemizde bir çok şehir be bölge de şifalı su kaynaklarının olduğu bilinmektedir. Yılın belirli zamanları bu şifalı sular hastalar tarafından, hatta belirli bir hastalık nail olmadan da zindelik ve güzellik vermesi sebebiyle tercih edilir.

Bir bölge de elde edilen suyun şifalı su olarak anılması için belirli şartları barındırması gerekir. Yer altından elde edilen suyun 1 litresinde en az 1 gram mineral, karbondioksit, hidrojen sülfürün veya radon gazlarından birinin bulunması gerekir. Bu özellikleri barındıran sulara şifalı su veya halk dilinde kaplıca adı verilir. Şifalı sular banyo yapılarak ve içilerek olmak üzere 2 çeşit fayda alanı vardır.

Şifalı Suyun İçildiğinde Faydalı Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

* Baş ağrısına karşı,
* Ağız kurumasını gidermede,
* Böbrek taşı ve kumu düşürmede ve böbrek tembelliğine karşı
* Karaciğer ve mide, bağırsak tembelliğinde,


-------- Sponsorlu --------

* Safra kesesindeki kum ve taşları düşürmede, safra kesesi tembelliğinde,
* Spastik kolon (bağırsaklarda işlev bozukluğu),
* Sürekli kabızlık halinde,
* İdrar yolları enfeksiyonların karşı,
* Hormon yetersizliklerine karşı şifalı sular fayda sağlamaktadır.

Şifalı sular içildiğinde bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Mide ülseri olan hastalara, hamile hanımlara, prostat hastalarına, verem kanser ve nefritli hastalıklarda, yüksek tansiyonu olanlara, kalp hastalarına ve ileri yaşlılara şifalı suları içmesi tavsiye edilmez.

Şifalı Sulardan Banyo Yaparak Sağlanacak Faydalar Nelerdir? – ŞİFALI KAPLICALAR HAKKINDA

Romatizma, nevrit, siyatik, polinevrit, kadın hastalıkları, lumbago, nevralji ve kırık çıkıklardan sonra oluşan mafsal yapışıklıkları gidermede şifalı suların faydalarından yararlanılır. Bu hastalıklara karşı şifalı sularda yapılan banyolar oldukça faydalıdır.

Şifalı sularda bazı durumlarda banyo yapmak zararlıdır. Hamilelik, kalp hastalıkların, ileri yaşlılık hali, yeni doğmuş bebeklerde, sara hastalarında ve yüksek tansiyon ile verem kanser gibi rahatsızlıklarda şifalı sularda banyo yapmak tavsiye edilmez.


-------- Sponsorlu --------