Organik Günler

Semizotu Neye İyi Gelir?


Pirpirim adıyla da bilinen Semizotu’nun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Semizotu boyu 30 santimetreye kadar uzayabilen semizotugiller familyasından yeşil yaprakları otsu bir bitkidir. Semizotu Ortadoğu ve Hindistan başta olmak üzere dünyanın bir çok yerinde yetişir. Salatası, çorbası ve yemeği yapılan bu bitkinin bir diğer ismi de pirpirimdir.

SEMİZOTU NEYE İYİ GELİR?

Demir ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan semizotu ayrıca omega yağ asitleri ve potasysum bakımından da zengin bir sebzedir.

İçerisinde bulunan potasyum sayesinde dolaşım sistemini düzenleyici özelliğe sahiptir. İdrar söktürür ve kabızlığı önler. Kalorisi düşüktür bu sayede de zayıflamaya yardımcıdır.

Kanı temizleyici özelliği vardır. Vücuda serinlik verir. Özellikle şeker hastalarının susuzluğunu gidermede yardımcı rol oynar.

Zihin yorgunluğu ve uykusuzluğa iyi gelir. Ayrıca sinirleri yatıştırıcı sakinleştirici özelliği vardır.

Özellikle ağız ve akciğer kanseri olmak üzere bir çok kanser çeşidine karşı koruyucu özelliği vardır.

Cilt güzelliği sağlamasının yanında egzama gibi cilt hastalıklarının giderilmesinde de kullanılır.

Semizotu; salata, çorba ve yemek olmak üzere bir çok çeşitte tüketilen bir sebzedir. Gaziantep yöresine ait pirpirim ekşilisi de çok sevilen semizotu yemeklerinden bir tanesidir.

Pirpirim (Semizotu) Ekşilisi Tarifi:

Malzemeler:

*2 demet semizotu

*1 tane domates

* 3 tane yeşil biber

* 1 tane kuru soğan

* 1 kase haşlanmış nohut

* 1 su bardağı mercimek

* Yarım su bardağı bulgur

* 1 çorba kaşığı salça

* 1 tatlı kaşığı limon tuzu

* Kuru nane, yağ, tuz ve su

Pirpirim Ekşilisi Nasıl Yapılır?

Oldukça sağlıklı ve lezzetli bu semiztou yemeğinin yapımı da kolaydır. İlk olarak soğan ve yeşil biberler yemeklik olarak doğranır ve yağda kavrulur. Üzerine küp şeklinde doğranan domatesler ilave edilir.

Biraz karıştırdıktan sonrs salça eklenir. Salça ile de bir miktar karıştırdıktan sonra suyu ilave edilir ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra ilk olarak mercimek ilave edilir. Mercimekler yumuşayıp piştikten sonra bulgur eklenir. Bulgur tam pişmeden semizotu ilave edilir. 5-10 dakika da bu şekilde piştikten sonra nohut, nane, tuz ve limon tuzu da eklenir ve ocaktan alınır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.