Organik Günler

Şeftalinin Faydaları – Bursa Şeftalisi Hakkında

Şeftalinin Faydaları - Bursa Şeftalisi Hakkında

ŞEFTALİ FAYDALARI ve MEŞHUR BURSA ŞEFTALİSİ HAKKINDA BİLGİ

Organik Günler – Gülgiller ailesinden gelen sağlıklı ve uzun yaşamın sembolü olarak gösterilen şeftali eşsiz bir yaz meyvesi olarak tanımlanabilir. Ana vatanı Çin’dir ve Dünya’ya da Çin’den yayıldığı bilinir. Ülkemizde şeftalinin en iyi olduğu zamanlar Haziran ve Ağustos ayları arasındadır. Özellikle Bursa ilinde olmak üzere Marmara bölgesinde önemli şeftali üreticileri bulunmaktadır.

Şeftali içerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde hem çok besleyici bir meyve hemde içerisinde yağ olmaması ve lifli yapısı sayesinde diyet listelerinde bulunması gereken bir meyvedir. İçerisinde 10 farklı vitamini bir arada bulunduran şeftali özellikle C, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, manganez, kalsiyum ve demir gibi mineralleri bol miktarda bulundurur. Antioksidan bakımından da zengin bir meyvedir.

BURSA ŞEFTALİSİ HAKKINDA

Bursa Şeftalisinin Bilinen Diğer İsimleri: Takunyacı, On Numara, Gülaver, Re 1, Oralat, Jarsalet ve Diksalet.

Bursa ülkemizde şeftalinin ana vatanı olarak bilinir, Türkiye haricinde tüm Dünya’da bursa şeftalisi ismiyle nam salmıştır. Türkiye’de üretilen ortalama 400 bin tonluk şeftalinin %50’sini Bursa topraklarından karşılanır. Şeftali ağacı yaklaşık 30 yıl kadar yaşıyor. Bursa’da şeftali yetiştiriciliğinin önemli özelliklerinden biri şeftali ağaçlarının 15 yılı doldurunca sökülmesidir. Şeftalinin kadifemsi ve tüylü dokusu bir çok kişi tarafından sevilmez. Bu duruma karşın Bursa ilinde “NEKTARİ” denilen tüysüz şeftali türü yaygın olarak üretilir.

Şeftali çeşitleri hakkında kısa bilgi: Şeftalinin çekirdeğinin kolay ayrılana yarma şeftali, ete yapışık olan türüne ise et şeftalisi denilir. Yarma şeftali çeşidi taze meyve olarak tüketilebilir. Et şeftalisi ise genellikle konserve yapımında tercih edilir. Et şeftalisinin bilinen 2 çeşidi bulunur. Bunlar beyaz etli ve sarı etli türleridir. Maalesef ki Bursa topraklarının tarım alanından çıkarılması ve yapılaşma sebebiyle her geçen gün şeftali yetiştiriciliği azalmaktadır.

Şeftalinin Başlıca Faydaları

İçerisinde ki E vitamini cilt sağlığı için çok faydalı bir vitamindir.

K vitamini kan pıhtılaşmasını önler. Kemikler için faydalı bir vitamindir.

Şeftali böbrek taşını engellemede önemli bir mineral olan potasyum bakımından zengindir. Ayrıca potasyum tansiyonunda düzenlenmesinde yardımcıdır.

Antioksidan bakımından zengin olması vücudu zararlı maddelerden arındırarak, hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir.

Klorojenik asit antioksidanı açısından zengin olması kansere karşı koruma sağlar.

Lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler.

Kalorisi oldukça düşüktür ve tokluk hissi verir. Zayıflamak isteyenlerin tercih  ettiği bir meyvedir.

Diyabet ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Sağlıklı saçlar için şeftalinin faydası önemlidir. Saç derisindeki faydaları sayesinde saç dökülmelerini azaltır.

Bağırsak kurtlarını temizler. Önemli bir idrar söktürücüdür.

İçerisinde bulunan magnezyum stres ve kaygıya karşı fayda sağlar.

A ve C vitamini bakımından zengin olması göz sağlığı için faydalıdır. Özellikle katarakt’a karşı koruyucudur.

ŞEFTALİ ÇEKİRDEĞİ KULLANIMI HAKKINDA

ŞEFTALİ ÇEKİRDEĞİ ALTERNATİF BİR ENERJİ KAYNAĞIDIR, ÇEKİRDEK İÇERİSİNDEKİ TANECİKLER İSE HAYVAN YEMİ OLARAK KULLANILABİLİR.

Çekirdeğin dış kabukları yakıt olarak kullanılır. Bazı fiziksel işlemler sonrasında çekirdeğin içerisinde bulunan tanecik hayvanlara yem olarak kullanılabilir. Şeftali çekirdeğinin kabuğu kül ve kükürt oranı az, temiz bir enerji kaynağıdır. Kalorifer kazanlarında, seralarda, çiftliklerde, hamamlarda ve fırınlarda alternatif enerji kaynağı olarak kullanılır. Şeftali çekirdeği biyokütle olarak isimlendirilen sıvı ile gaz yakıtları haricinde tutulan yenilenebilir enerji kaynağı olarak küresel kirlilik, ısınma ve doğal kaynakların azalması gibi nedenlerden dolayı önerilir.

Şeftali Suyu Yararları

Şeftalinin preslenmesi ile elde edilen şeftali suyu eğer doğal yani organik şeftali suyu ise bir çok faydası olan bir içecektir. Ayrıca A, C ve B3 vitaminleri bakımından zengin olup bir çok organa faydası olan bir içecektir. İşte şeftali suyunun diğer faydaları;

* Kanı temizler. Temiz kan damarların kapanma riskini en aza indirir.

* Şeftali suyu ateş düşürücüdür. Yüksek ateş olduğu durumlarda tüketilmelidir.

* Sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık sorununu çözer.

* Bağırsakları yumuşatır.

* Uykusuzluk problemi yaşayanlara tavsiye edilir. Yatmadan önce içilen 1 bardak doğal şeftali suyu iyi bir uyku çekilmesini sağlar.

Şeftali suyundan maksimum fayda almak istiyorsanız kendi şeftali suyunuzu evde hazırlamanızı tavsiye ederiz. Marketlerde satılan şeftali sularında katkı maddeleri olabilmektedir. Bu da şeftalinin faydasını en aza indirmekte hatta zararlı bile olabilmektedir.

ŞEFTALİ MARMELATI NASIL YAPILIR?

Malzemeler:  500 gram şeftali, 1 çay kaşığı tereyağı, 2 su bardağı toz şeker (ortalama 500 gram), 1 çay bardağı su (100 ml), yarım limon.

YAPILIŞI: Öncelikle şeftalilerimizin kabuklarını soyuyoruz. Ardından çekirdeklerini çıkararak, küp küp doğrayın.

Küp şeklinde doğranan şeftalilerin üstüne su ilave ederek blendırdan geçirin. Ardından toz şekeri ekleyin ve tekrar iyice karışına dek blendırdan geçirin.

Hazırlanan bu karışım tencereye boşaltılır. İçerisine tereyağı eklenerek yüksek ateşte ara sıra karıştırılarak ortalama 7 dakika kaynatılır. Üzerinde biriken köpükleri kaşıkla alın.

Daha sonra limon suyunu da ekleyip 1-2 dakika daha kaynatın. Hazırlanan şeftali marmelatı sıcak olarak kavanozlara doldurularak kapakları sıkıca kapatılır. Şeftali Marmelatı daha sonra serin bir yerde veya dolapta muhafaza edilir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.