Organik Günler

Salep Faydaları – Sahlep Orkidesi Yetiştiriciliği

Salep Faydaları - Sahlep Orkidesi Yetiştiriciliği

Salep Nedir, Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Sahlep Orkide Bitkisi Yetiştiriciliğine dair;

Organik Günler – Salep ülkemizde orkide çeşitlerine verilen genel bir isimdir. Sahlep toprak altında yumru şeklinde bulunur. Gövdesi dik bir yapıya sahiptir. Salep çiçeği ise salkım ve başak şeklinde mor renklidir.

İsim karışıklığını şöyle açıklayacak olursak; İçecek olarak hazırladığımız salep’in ana maddesi olan orkide bitkisinin adı SAHLEP’tir.  Yani içecek olan salep, bitkisi ise sahlep olarak isimlendirilmiştir.

Kışın soğuk günlerin vazgeçilemeyen, insanın içini ısıtan lezzeti ve kokusu ile büyüleyen içecektir, SALEP. Henüz dumanı tüterken tarçınla servis edilmesi, kokusuyla dahi içinizi ısıtması onu bambaşka yapar.

Saf Doğal Toz Salep Nasıl Elde Edilir?

Çiçekleri açtığı zaman çapa yardımıyla sökülerek yumruları toplanır. Toplanan yumrular yıkanarak iyice temizlenir. Ardından ipe dizilerek su veya süt ile kaynatılır. Kaynadıktan sonra açık havada kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra yumrular dövülür ve toz salep haline gelir.

SALEP YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR? MALİYETİ VE KAZANCINA DAİR;

Eylül aylarında ekimi gerçekleştirilen salep orkidesinin hasadı nisan ayında yapılır. Ekim işlemleri ise tıpkı patates gibi yapılır. Sahlep orkidesini yetiştirirken en önemli maliyet tohum yumrusudur. 1 kg salep yumrusu fiyatı yaklaşık 25 TL’dir. 1 dekar alana yaklaşık olarak 200 kg yumru ekilir. Bu sebeple 1 dekarlık alanda yalnızca tohumun maliyeti 5.000 TL eder. Diğer maliyetlerle birlikte 1 dekarlık alan ortalama 6.000 TL’ye mal olur.

Fakat maliyete bakarak asla yanılmayın. 1 dekarlık alandan 750 kg yumru elde edilir. 200 kg yumru tekrar ekmek için ayrıldığında geriye 550 kg yumru kalır. Yumrunun fiyatı yaklaşık 25 TL olduğuna göre 13.750 TL elinizde para kalacaktır. Ayrıca bir sonraki sene de tohum için para ayırmanız gerekmez. Elde edilen bu karlılık oranı ülkemizde hiç bir tarım ürününde yoktur. Dolayısıyla çiftçi için çok iyi bir kazanç kaynağı olabilir. Bu sayede hem çiftçi kazanç sağlar hemde sahlep orkidesinin nesli tükenmemiş olur.

Sahlep Yetiştiriciliğine Dair; Doğadan toplanarak elde edilen sahlep orkidesi özellikle dondurma yapımında kullanılıyor. Dondurmanın ham maddesi olan bitki doğada git gide azalıyor. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişen salep orkidesi bu zamanlara kadar doğada kendiliğinden yetişmiştir. Fakat git gide azalma gösterdiği için son yıllarda kültür bahçelerinde de yetiştirmek için araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda artık salep orkidesini kültür bahçelerinde yetiştirmek mümkün. Üstelik yaş olarak kilosu yaklaşık 25 TL’den satılan bitki oldukça kar sağlıyor. Toz hali ise 250-300 TL civarında alıcı buluyor.

Doğal Saf Salep’in Faydaları Nelerdir?

* Öksürük ve bronşite karşı faydalıdır.
* Göğsü yumuşatır.
* Kabızlık giderici özelliğe sahiptir. Konu ile ilgili ayrıca bknz: Ödeme ve Kabızlığa Karşı Sinameki Çayı
* Basura karşı tedavi edicidir.
* Mide hazımsızlığına iyi gelir.

* Salep zihni kuvvetlendirir.
* Kalp dostu bir bitkidir.
* Regl kanamalarını düzenler. Böyle bir şikayetiniz varsa ayrıca bknz: Testere Dişli Aslan Pençesi Kürü
* Bağırsak solucanlarını düşürür.
* Vücudun ısınmasına yardımcıdır. Vücut sıcaklığını artırıcı özelliği vardır.

Sahlep Orkidesi Nerelerde Yetişir?

Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Fakat Ege bölgesinin kıyı kesimleri, Antalya çevresi ve Batı Karadeniz bölgelerinde, İç Anadolu’da Yozgat civarında, Doğu Anadolu’da ise Van çevresinde daha yoğun olarak salep yetişmektedir. Burdur, Bucak ve Kastamonu çevresinde de hem yetişmektedir hemde ticareti yapılmaktadır.

Yetiştiriciliği ve faydaları ile ilgili yorumlarınızı mutlaka yazınız. Sağlıcakla kalın…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

6 comments