Organik Günler

Safran’ın Faydaları ve Safran Yetiştiriciliği

Safran'ın Faydaları ve Safran Yetiştiriciliği

Şifa deposu SAFRAN’ın ve Çayının FAYDALARI ve Ülkemizde günden güne yaygınlaşan SAFRAN YETİŞTİRİCİLİĞİ hakkında tüm bilmeniz gerekenleri makalemizde bulabilirsiniz…
SAFRAN NEDİR? Sonbahar mevsiminde açan uzun ömürlü bir bitkidir. Yaprakları mor-mavimsi renklerdedir ve ortasında sarı-turuncu bölümleri vardır. Ortasında bulunan bu sarı-turuncu uzun ipliğe benzer bölümler tepecik ve dil isimleri ile adlandırılmaktadır. Safranın gerçek olanı baharatı ortasındaki bu sarı turuncu bölümlerle yapılmaktadır.

Dünyanın En Pahalı Baharatı SAFRAN’ın pahalı olma sebebi: Dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinmektedir. Peki neden bu kadar pahalı? Bunun sebebi ise el ile hasat edilmesi ardından özenle kurutulması ve paketlenmesidir. Ayrıca her bir çiçeğin ortasında 3 iplik bulunmaktadır. Ve 1 kilo safranın içerisinde ortalama 20 bin adet iplik bulunur.

SAFRAN YETİŞTİRİCİLİĞİ: Daha çok yağışlı ve ılıman bölgelerde yetişmektedir. Özellikle İspanya, Fransa, İran, Çin ve Hindistan ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise az miktarda Safranbolu bölgesinde safran yetiştiriciliği vardır.

Baharat olarak Safran ve Çayının Bilinen Bazı Faydaları şu şekildedir;

– Kalp ve damar hastalıklarını önleyicidir.

– Göz için çok faydalı bir bitkidir.

– Hafif ve orta dereceli depresyonun tedavisinde kullanılmaktadır.

– Kanser önleyicidir ve kanser tedavisinde kullanılır.

– Sedef hastalığına iyi gelir.

– Enfeksiyon önleyici etkisi vardır.

– Safran regl öncesi sancılarını hafifletir.

– Kolesterolü düşürücü özelliğe sahiptir.

– Ağrıları giderici özelliğe sahiptir.

Safran Çayı Nasıl Yapılır?

Çayının Hazırlanışı: Türkiye biraz zor bulunan bir bitkidir. Aktarlarda sarı safran veya alman safranı olarak ismi geçen baharat daha çok zerdeçaldır. Fakat zerdeçal sarı renkte toz halinde satılır gerçek safran ise iplik şeklinde satılmaktadır. Aktarlarda pek fazla bulunmaz ve gramı 10-20 TL arasında satılmaktadır.

Gelelim bir çok faydası olan safrandan çay yapımına:

* 1 bardak çay elde etmek için 6-7 tane safran yeterli olacaktır.

* Öncelikle suyu kaynatın ve ocaktan alarak 2 dakika kadar soğumasını bekleyin.

* Beklettikten sonra safranı içerisine ilave edin.

* Ekledikten sonra suyun amber rengine dönmesini bekleyin.

* 5 dakika sonra istediğiniz kıvama gelecektir.

* Dilerseniz tatlandırmak için tarçın veya şeker ilave edebilirsiniz.

Yan Etkileri – Zararları:

Bir çok faydasının yanı sıra bir takım zararları olduğu da bilinmektedir. Hamile hanımlara önerilmeyen bir baharattır. Hanımlarda rahim kanamasına sebep olduğu görülmüştür. Bu sebeple bu dönemlerde risk almaya gerek yoktur.

Ayrıca kalp, damar hastalıklarına ve depresyona iyi geldiğini yukarıda belirtmiştik fakat bu hastalıklar için düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız safran kullanmadan önce doktorunuza başvurmanıza öneririz. Bazı astım hastalarında alerjik reaksiyonlar gösterdiği görülmüştür.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.