Organik Günler

Hararet Alıcı Kızıl Kırmızı Rooibos Çayı

Hararet Alıcı Kızıl Kırmızı Rooibos Çayı

Özellikle Güney Afrika’da yaygın olan rooibos çayı kızıl çalı bitkisinden elde edilir. Ülkemizde kırmızı çay, kızıl çay veya Türkçe okunuşuyla ROYBOS olarak da adlandırılmaktadır. Diyet listelerinde zayıflama amacıyla, sporcular tarafından doğal izotonik hararet alıcı içecek (eş yoğunluklu) ve performans artırıcı olarak tüketimi yaygındır.

Organik Günler – Baklagiller ailesinden olan kızıl çalı bitkisinin Latince de ismi Aspalathus linearis’dir.  -roybos- çayının en önemli faydası yeşil çay gibi yüksek miktarda antioksidan özelliği göstermesidir. Yine yeşil çay gibi zayıflatıcı etkiye sahiptir.

Ayrıca maraton koşucuları ve diğer sporcular tarafından kaybettikleri mineralleri geri kazanmak ve izotonik hararet alıcı -eş yoğunluklu- olarak tüketilebilir. Bu yazımızda rooibos çayı faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır ve yan etkisi var mıdır? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kızıl Rooibos (Aspalathus Linearis) Çayının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çayın en önemli özelliği güçlü bir antioksidandır.

Kafein içermez.

Tanen oranı çok düşüktür.

Sinirleri yatıştırıcıdır.

Bebeklerde kolik tedavisinde kullanılır.

Astım ve alerji gibi rahatsızlıklarda şifa kaynağıdır.

Sindirim problemlerine karşı tedavi edicidir.

İçerisinde bulunan polifenoller hücre zarlarını korur ve yapılan araştırmalara göre kanser tümörlerinin küçülmesinde etkilidir.

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak rooibos çayı tüketenlerin gluatyon seviyelerinde yükselme görülmüştür. Bu da kolesterolü düşürmede önemli bir rol oynar.

Alzheimer hastalığına karşı güçlü bir şifa kaynağıdır. Alzheimer’ı önler hastalığı yavaşlatır ve durdurur.

Mide yanması, kusma ve bulantı gibi problemlere karşı kullanımı vardır.

Özellikle ülser hastalarına ülserin belirtilerini azaltmak için tavsiye edilir.

İçerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde diş sağlığı için önemli bir çaydır.

Çinko bakımından zengin olması sebebiyle ağızda oluşan aft ve pişik, kızarıklık, egzama, cilt kuruluğu ve cilt kaşıntısı gibi problemleri gidermede doğal bir takviyedir.

Uykusuzluğu gidermek için tercih edilir.

Zayıflama çayı olarak özellikle bayanlar tarafından sıklıkla tüketilir. Ülkemizde hazır poşetlerde roybos zayıflama çayları olarak da satışı yapılıyor.

Kalp dostu bir çaydır.

Sporcu içeceği olarak bilinir. Yüksek mineral içerdiği için spor yapanlar koşucular için çok uygun bir içecektir. Doğal bir izotonik hararet alıcı özelliktedir.

Rooibos Çayı Nasıl Yapılır?

Hazırlanışı için Gerekli Malzemeler:

1 çay kaşığı kurutulmuş rooibos

1 su bardağı klorsuz su

Demlenmesi: İlk olarak 1 bardak suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 1 çay kaşığı rooibos atın. Ocağın altını kapatın ve 5 dakika demlemeye bırakın. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Kaç kişilik hazırlayacaksanız tarifi ona göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz şeker, limon veya bal ile tatlandırarak da tüketebilirsiniz.

Rooibos Çayı Zararı Var Mıdır? Yan Etkileri Nelerdir?

Rooibos çayı da çok fazla tüketildiğinde zararı olabilecek bir çaydır. Normal çay (yeşil ve siyah çay)’a kısayla daha az tannik asit (tanen) bulundurur fakat yinede tannik asit demirin vücutta emilmesini eksi yönde etkileyebilir.

Bu sebeple özellikle demir eksikliği olan hastalara tavsiye edilmez. Kanser tedavisi gören kişilerin doktorlarına danışarak içmesi gerekmektedir. Antioksidan takviyesi alan kişilerin kullanması doğru değildir. Meme kanseri hastalarının kullanması önerilmez.

Hamile ve emziren hanımlar için bilinen bir sakıncası yoktur yine de hamile hanımların bilinçsiz bitki çaylarını tüketmesini genel olarak tavsiye edilmez.

Dipnot:İzotonik Nedir? İzotonik aynı basınçlı anlamına gelir. Yani vücuttaki kayıp olan sıvıyı yerine koymak amacıyla kullanılır. Rooibos çayının izotonik özelliği fazladır. Bu özelliği sayesinde harareti alır ve vücuttaki kaybolan sıvıyı yerine getirir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.