Organik Günler

Roka Nasıl Yetiştirilir?


Roka Yetiştiriciliği Hakkında Bilgi

Roka, turpgiller familyasına ait boyları 40 santimetreye kadar uzayabilen yeşil yapraklı, sapları tüylü bir bitkidir. Doğada kendiliğinden yabani olarak yetişebildiği gibi tarım amacıyla da tarlada, bağda bahçede hatta evlerinizde saksıda balkonda da çok kolaylıkla roka yetiştiriciliği yapılabilir.

Yaz kış fark etmeksizin sofralarımızda severek tükettiğimiz rokayı balkonunuzda veya evinizin bir köşesinde saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Kendi ürettiğiniz doğal rokayı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Roka 3-8 gün gibi kısa sürede filizlenerek çabucak büyüyen bir bitkidir. Uygun sıcaklık ve nem oluştuğunda da 30-40 günde hasat edilmeye hazır hale gelir.

Rokanın iyi bir gelişme göstermesi için sıcaklığın 10 derecenin üzerinde olması gerekmektedir. Sıcaklık 10 derecenin altına düştüğünde gelişimleri zayıflamaya başlayacaktır. Aynı zamanda sıcaklıkların çok yüksek olduğu yaz aylarında da gelişmeleri olumsuz etkilenmektedir. Roka yetiştiriciliği için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Roka Tohum Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Roka tohumlarının ekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta aralıklı olarak ekmektir. 4-5 santimetre aralıklarla ektiğiniz rokaların sere serpe daha sağlıklı büyüdüğünü gözlemleyeceksiniz.

Ayrıca yarım santimetre derinliğinde ekilmesi gerekmektir. Tohumlar ekildikten sonra delikli bir sulama kabı ile saksınızı sulayın. Bu sayede tohumların yüzeye çıkmasını ve toprağın aşınmasını engellemiş olursunuz.

Sulama işleminden sonra saksınızı evinizin veya balkonunuzun güneş alan bir kısmına koymayı unutmayın. Rokalar büyüdükten sonra sapının 1-2 santimetre yukarısından bir makas yardımıyla kesebilirsiniz.

Rokanın Faydaları Nelerdir?

Roka iyi bir idrar söktürücüdür.

Kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Dalak ve karaciğere bağlı hastalıklarda karşı şifa kaynağıdır.

A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Diyet listelerinin olmazsa olmazıdır. Mineral ve vitamin bakımından yüksek kalori bakımından düşüktür.

Folat bakımından zengindir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.