Organik Günler

Pinar Bitkisi Faydaları (Cistus – Laden)

Pinar Bitkisi Faydaları (Cistus - Laden)

Meme Kanserine ve şeker (diyabet) hastalığına karşı yeni umut “PİNAR” Bitkisi (Laden – Cistus)

Laden ve Cistus” olarak da bilinen ‘Pinar‘ bitkisi, diyabet (şeker) hastalığının tedavisi için yeni bir umut olacak. Uzmanlar; pinar bitkisi ile hazırlayacağınız çayın diyabete iyi geldiğini iddia etti.

Pinar bitkisinin yapraklarını toplayarak çay gibi demleyebilirsiniz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre pinar çayı diyabetli hastalara iyi geliyor… Ayrıca pinar bitkisinin etken maddesinin kanser hücrelerini yok ettiği de tespit edildi.

Pinar bitkisi ile ilgili en son çıkan haberleri sizlerle paylaştıktan sonra şimdi gelelim bu bitkinin diğer faydalarına, kullanımına ve yan etkilerine….

Türkiye’de Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde çoğunlukla yabani olarak yetişen pinar bitkisi diğer bir adıyla laden ülkemizde diğer bölgelerde de yetiştirilme olanağına sahiptir. Yalnızca kış aylarında donmaması için üzerine çam dalları örtülmesi yeterli olacaktır.

Pinar bitkisi Mayıs ayından Ekim ayına kadar toplanır. Kurutulduktan sonra kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Pinar (Cistus – Laden) Bitkisinin Faydaları

Araştırmalara göre pinar bitkisinin içerisinde bulunan maddeler bakteri ve mantarları yok eder. Aynı zamanda iltihapları da önleyicidir.

Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara göre ise pinar bitkisi deri hastalıklarında tedavi edici etkiye sahiptir.

Anadolu Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre ise laden otu gastrit hastalığını önleyicidir ve gastrite karşı tedavi edici özelliktedir.

Alerjiye karşı tedavi edicidir. İltihaplı egzama, akne, besin alerjisi sebebiyle oluşan sulu, kabarcıklı ve kaşıntılı alerjiyi tedavi edicidir.

Bebeklerde hazır bezden kaynaklanan deri hastalıklarını iyileştirir.

Etkili bir şekilde cinsel gücü artırır.

Et alerjisine karşı tedavi edicidir.

Düzenli kullanımında pinar çayı ile 2 haftada 6 kilo verildiği görülmüştür.

Kadınlarda oluşan cinsel isteksizliği giderir.

Depresyona karşı tedavi edicidir.

Deri ve tırnak mantarlarına karşı tedavi edicidir.

Lenf bezi rahatsızlığında kullanılır.

Sinirleri yumuşatıcı etkisi vardır.

Pinar (Laden) Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Kullanımı: Öncelikle yaklaşık 2 su bardağı su demliğe konur. Ardından 1 tatlı kaşığı ince bir şekilde kıyılmış pinar otu demliğe konur. Hazırlamış olduğunuz bu çayı cilt yaraları için kullanmak istiyorsanız problemli bölgelere kompres yaparak uygulayabilirsiniz.

Pinar Bitkisinin Zararları – Yan Etkileri

Yüksek tansiyon ve kalp hastalarının pinar(laden) bitkisini kullanması sakıncalı olduğu için tavsiye edilmemektedir.

Uzun süre kullanımında uykusuzluk sorunu yapabilmektedir.

2 aydan fazla süre kullanımında baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bu sebeple 10- 15 gün ara vererek tüketilmesi önerilir


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • Piynar agacinin kokunu kaynatik piynar pusesi yapdik oglumun yanigina iyi geldi 2 gun icerisinde kamuk bagladi ve kurudu yeri izi yani kayboldu