Organik Günler

Pekmez Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?


Pekmez aşağıda bahsedeceğimiz çok önemli faydalarının yanı sıra daha çok kan yapıcı özelliği ile bilinmektedir ve tüketilmektedir. Kan yapıcı etkisinin yanında bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücut direncini artırıcı etkisi olan tam bir enerji deposudur.

Pekmez; karaciğeri temizler ve damarlarımızı açarak vücuttaki kan basıncını dengelemektedir. Hastalık döneminde pekmezin iyileşmeyi çabuklaştırıcı etkisi vardır. Mide hastası olanların tedavisinde de pekmezin rolü büyüktür.

Ülkemizde genellikle tüketilen pekmez çeşitleri şöyledir; Dut, üzüm, keçiboynuzu (harnup), armut ve ardıç pekmezi.

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Enerji Verir: İçinde bulundurduğu karbonhidrat ve yağlar sayesinde vücuda enerji veren bir yiyecektir. İçinde bulunan demir sayesinde de enerjinin vücutta depolanmasını sağlar. Vücutta bulunan demir ise kanın içinde oksijenin taşınması için çok faydalı ve gerekli bir maddedir.

Pekmezin Kemiklere Faydası: Pekmezin içerisinde güçlü kemiklerin oluşmasına yarayan; kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir gibi oldukça güçlü besinle bulunmaktadır.

Pekmezin Cilde Faydaları: Egzama, akne, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde pekmezin yeri önemlidir. Yanı sıra ciltteki hücrelerin yaşlanmasını geciktirir ve cilt kırışıklıklarını önleyici bir etkisi vardır.

Kansere Karşı Pekmezin Faydası: Araştırmalara göre pekmez kansere karşı önemli bir besindir. Kanserin başlangıç aşamasını önleyici etkisi mevcuttur. İçerdiği yoğun kalsiyum sayesinde kolon kanserini engelleyebileceği araştırmanın bulgularıdır.

Pekmezin Mide Hastalıklarına Faydası: Mide ağrılarını yatıştırma etkisi olan bir besindir. Ülseri tedavi etme ve ishal kabızlık gibi rahatsızların oluşmasını önleyici etkisi bulunmaktadır.

Pekmezin Kilo Vermede Etkileri: Pekmezin içersin de sıfır yağ ve çok az miktarda kalori vardır. Bunların yanı sıra çok fazla vitamin ve mineral içermektedir. Bu sayede kilo vermek için önemli bir besindir.

Pekmezin Karaciğere Faydaları:  Kan dolaşımını dengeleyerek ve düzenleyerek karaciğerde oluşabilecek hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle sigara içenlere karaciğerde ve akciğerde oluşan hasarın iyileştirilmesi için önerilmektedir.

Kesinlikle aç karnına olunduğunda tüketilmeli; limon + üzüm pekmezi!

Mesela çocuklar pekmezi pek sevmez yemek istemezler ancak bir bardak ev yapımı doğal limonata veya portakal suyu içerisine 2- 3 yemek kaşığı üzüm pekmezi ile tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Neden portakal veya limon, çünkü C vitamini demir emilimini kolaylaştırıyor. Ayrıca demir vitamininde düşüklük yaşanıyorsa bu kişilerin çay, kola,kahve gibi içeceklerden uzak durmaları da gerekiyor.

Aç karnına olarak portakal + üzüm pekmezi karışımı içildikten sonra çay veya süt içilmesi de demirin emilimini engelleyeceğinden önerilmeyen bir durum.

Çay ise gerek bu karışım gerekse diğer besinler ardından alındığında ne şekilde olursa olsun demire olumsuz bir etkide. O nedenle kahvaltılarda ve yemeklerden hemen sonra içilen çaydan uzak durmak yararlı olacaktır.

Ve bir diğer önemli nokta ise, portakal suyunun hemen tüketilmesi gerektiği, o sebepledir ki pekmezli portakal suyunu hazırladığınızda hemen için.

Ayrıca bunu yeşil biber ile de yapabilirsiniz. Çünkü yeşil biber de mükemmel bir c vitamini kaynağıdır. Sabah kahvaltıda pekmezin yanında 2-3 adet yeşil biber yiyebilirsiniz.

Pekmez nasıl yapılır?

Şehirde Yaşayanlar İçin Pekmez Yapımı

Yöreden yöreye göre pekmez yapımı da değişkenlik göstermektedir. Bazı malzemeler büyükşehirlerde temin olarak zor olduğu için alternatifler türetilmiş ve ona göre bir pekmez yapımı sağlanmıştır.

Gerçek pekmez yapımında pekmez toprağı kullanılmaktadır. Fakat bu toprak şehirlerde kolay bulunan bir malzeme değildir. O yüzden bu tarif karbonat ile pekmez yapımını anlatmaktadır. Pazardan aldığınız 6 kg. üzümleri sirkeli suda iyice yıkayınız. Sirke kum ve zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olacaktır.

Üzümlerinizi tencere ya da hızlı olması için düdüklü tencerede kaynatınız. Bu tarifte üzümlerinizi sıkmaya ya da ezmeye gerek yoktur. Haşladığınız üzümler iyice yumuşayacağı için tel süzgeç ya da kevgirde süzünüz.

Süzülen üzüm suyunu ağzı geniş bir tencerede kısa bir süre kaynatınız. Bu aşamada üç tatlı kaşığı karbonatınızı ekleyiniz. Tencerenizde kabarcıklar oluşmalıdır. Kabarcıklar gidinceye kadar kaynatınız. Ocağınızı kapatın ve bir gece dinlendirin. Dinlenen üzüm suyunuzu ertesi gün 70 dakika kadar tekrardan kaynatın. Pekmeziniz hazırdır.

Pekmez Toprağı ile Tatlı Pekmez Yapımı Nasıl Olur?

Köylerde ve kasabalarda çok kolay bulunan hatta halk pazarlarında da satılan pekmez toprağı, adından da anlaşılacağı gibi pekmez yapımında kullanılan en eski yöntemdir. Pekmez toprağı üzümde bulunan asidi yok eder.  Üzümler bir kabın içerisinde, bu belki size kötü bir izlenim yaratabilir ama eskilerin yöntemi ile ayaklarınıza poşet bağlanarak ya da çizme ile iyice ezilir.

Eğer bu yöntemi tercih etmiyorsanız da üzümlerinizi ezmek için bir el aleti kullanabilirsiniz. İyice ezilen ve posalarından ayrılan üzümden çıkan suya “ şıra “ denir. Şıranın asidini almak için yüzde beşi kadar beyaz toprağa ihtiyaç vardır. Bu da takriben 10kg. üzüm suyuna yarım kg beyaz toprak demektir. Hazırlanan şıra ilk etapta bir taşım kaynatılır. Bu işleme “ şıranın kestirilmesi” denir.

Kaynayan şıranızı bir gün oda sıcaklığında dinlendirmelisiniz. Dinlenen şıranızın toprağı da dibine çökecektir. Şıranızı bir kaba alın pekmez kıvamına gelene kadar kaynatmaya devam ediniz. Pekmeziniz kullanıma hazırdır.

Ekşi Pekmez Yapımı Nasıl Olur?

Ekşi pekmez yapımında kaynatma işlemine hiçbir malzeme eklenmez. Sadece şıra ve kaynatma yöntemi ile pekmeziniz yapılır. Üzümlerinizi özenle seçiniz, sirkeli suda güzelce yıkayınız. Yıkanan üzümlerinizi, ayağınıza oldukça temiz bir çizme giyerek güzelce eziniz.

Ezilen üzümlerinizden şıra çıkacaktır. Çıkarılan bu şıra, posasından ve tozundan ayrılması için ince delikli torbalarda veya ince delikli süzgeçte süzülür ve kaynatmak için bir kaba alınır.

Kabın genişliği ve derinliği az olmalıdır. Kaba alınan şıra kaynatılmaya başlanır. Kaynatma esnasında pekmezin dibinin tutmaması ve yanık kokmaması için sürekli olarak karıştırılır.  Bu karıştırma işlemine savurmada denilir.

Pekmeziniz ağdalaşma denilen bir kıvama kadar kaynatmaya devam edilir. Ekşi pekmez sadece bir kez kaynatılır. Bekletme işlemi olmaz. Ekşi pekmez, havaların sıcak olduğunda sulandırılarak serinletici olarak da tüketilir.

Odun Külü İle Üzüm Pekmezi Yapımı

Pekmez toprağı dışında, odun külü de üzümün ekşiliğini almak ve asidini dengelemekte rol oynamaktadır. Pekmez toprağı da, odun külü de pekmezin daha iyi ve kıvamlı olmasını sağlamaktadır. Odun külü eğer evinizde bulunmuyorsa ekmek fırınlarında ya da odun ateşi kullanılan restoranlardan temin edebilirsiniz.

Temin ettiğiniz odun külünü, un eleği diye tabir edilen ince delikli elekten geçiriniz. Külü bir tülbent veya bez içerisine koyup ağzını bağlayınız. Önceden ezmiş ya da sıkmış olduğunuz üzümünüzün şırasını bir süre kaynatınız. Kaynayan şıraya odun külünüzü sarkıtınız. Biraz daha kaynattıktan sonra şırayı soğumaya bırakınız.

Her pekmez detayında olduğu gibi yine bir gün beklemeye alınız. Ertesi gün tekrardan kıvamı koyu olana kadar kaynatınız. Üzerinde oluşan köpükleri almayı unutmayınız. Pekmeziniz hazırdır. Tavsiye olarak cam kavanozlarda serin bir ortamda bekletmeniz önerilir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.