Organik Günler

Pazardan yada Marketten Meyve Sebze Almadan Önce Bilmeniz Gereken


Günümüzde istediğimiz meyve ya da sebzeyi mevsim fark etmeksizin bulmak kolay. Fakat mevsimi olmayan meyve ve sebzeleri tüketmek çoğunlukla insana haz vermiyor.

Zamanından önce büyüyen ve tezgahlara konulan meyve ve sebzelerin yetiştirilmesinde kullanılan kimyasallar sağlığımızı ciddi derecede etkiliyor. Satın aldığınız zaman paylaşacağımız ufak detaylara dikkat ederseniz zararlı yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Rengi parlatmak ve çürüme sürecinin gecikmesi için çok sayıda kimyasal kullanılıyor. Biraz dikkat edildiği takdirde aradaki farkı anlamak mümkün!

Domates seçerken kabuk üzerinde olmaması gereken beyaz şeritleri görüyorsanız o tezgahtan uzaklaşın. Beyaz çizgilerin kaynağı nitrik asittir ve sağlığı ciddi derecede etkiler.

Patates alırken, kabuk üzerindeki tomurcukların miktarına dikkat edin. Eğer tomurcuk miktarı fazlaysa ve kestiğiniz zaman iç taraf kararmışsa kimyasala oldukça fazla maruz kaldığını anlayabilirsiniz.

Bal kabaklarının kabuklarından her şeyi anlamak mümkün. Eğer üzerindeki çizgiler olması gerektiği gibi düz değil de yamuksa ve siyah benekler varsa uzak durun.

Salatalık satın alırken de çekirdeksiz ve yumuşamış salatalıklardan özenle uzak durmalısınız.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.