Organik Günler

Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?


Orkide Çiçeği Bakımındaki Püf Noktalar

Orkide dünyada en çok sevilen ve salepgiller familyasından güzel çiçekleri olan bitkilere verilen ortak isimdir. Özellikle kadınlar tarafından çok sevilen bu çiçek evlerde de ortama güzel bir görüntü ve renk vermesi açısından tercih edilmektedir.

Tropik ve ılıman iklimlerde kendiliğinden yetişen bu bitkinin binlerce çeşidi vardır. En önemli özelliğinden biri de iyi bakıldığında yılda 2-3 defa çiçek vermesi ve çiçeklerinin çok dayanıklı olmasıdır. Sizde evinizde orkide yetiştiriyorsanız bu yazımızda orkide bakımı hakkında ip uçlarına ulaşabilirsiniz.

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

İlk olarak orkide satın alırken büyük olanları tercih etmelisiniz. Büyük orkideler ev ortamına daha kolay uyum sağlamaktadır. Yine orkide satın alırken çiçekleri olgunlaşmış olanların yanı sıra bol tomurcuklu çiçekleri henüz açmamış olanlardan tercih etmelisiniz.

Eğer yapraklarında lekeler mevcut ise orkide hasta olabilir. Yapraklarının durumunu kontrol etmelisiniz. Son olarak da eğer köklerini görme imkanınız var ise koyu renkli köklü olanları tercih etmemelisiniz. Koyu renkli siyaha yakın kökler ölü köklerdir.

Orkide Çiçeğinin Evdeki Konumu Nasıl Olmalıdır, Orkideler Nereyi Sever?

Orkide için en uygun konum güneşi doğrudan almayan ama aydınlık bir konumdur. Genellikle evlerin doğu cephelerini severler. Güney veya batı cephelerine de arada bir perde olacak şekilde konumlandırılabilir. Orkidenin yaprakları koyu ise bu orkidenin çok güneş almadığının göstergesidir.

Orkide Bakımında Toprak Değişimi, Ortamın Sıcaklığı ve Sulama

Gündüzleri 23 derece geceleri ise 18 derece orkide için yeterli oda sıcaklığıdır. Eğer orkide yerini beğenmiş ise oda sıcaklığında ki dalgalanmalardan pek etkilenmeyecektir.

Orkideler 4 ile 7 gün de bir sulanması gerekmektedir. Yaz aylarında biraz daha sık su isterken, kış aylarında daha fazla aralıklar ile sulanmak isteyebilir. Toprağının hafif nemli olması gerekir.

Aralarında bol hava boşluğu olan ayrıca iyi drene edilmiş bir saksı kullanmalısınız. Eğer iyi drene edilmemiş bir saksı kullanırsanız köklerini su içerisinde çürür ve sonrasında ölümüne neden olur. Ayrıca bahçe toprağı veya saksı toprakları kullanamazsınız. Özel orkide toprağı kullanmanız gerekir. Bu orkide topraklarının özel gübreli olanları da vardır.

Sulama işlemini ise su dolu bir kabın içerisine orkidenizi batırıp çıkararak veya akan musluğun altına her tarafı ıslanacak şekilde tutup suyunu süzerek yapmalısınız. Orkideler nemli ortamı severler. Gerekli nemi vermek için gün içinde sprey ile su sıkabilirsiniz.

Çiçekleri dökülen orkidelerin tekrar çiçek açması için oda sıcaklığı 16 derecenin altında bir ortamda 2-3 hafta kalması gerekmektedir. Bu süre boyunca geceler hafifçe spreyle su sıkmalısınız.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.