Organik Günler

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

organik tarım

Organik Tarım sağlığımız ve yarının nesilleri için çok önem taşıyor. Yarınlarımız için organik tarım uygulamalarına tüketiciler ve üreticiler olarak önem verelim…

Organik tarım hakkında konuşmadan önce organik kelimesinin kelimesini ele alalım. Organik kelime anlamı olarak nedir öğrenelim;

Organik son zamanlarda oldukça fazla duyduğumuz önemsenmesi gereken bir kavram haline gelmiştir. Kelime anlamı olarak organik tarım ; üretim yaparken kimyasal girdi kullanmadan üretimin her aşamasında kontrollü bir şekilde tarımsal ürün üretme şeklidir.

Organik canlı organizmalardan türemiş bir kelimedir. Organik yalnızca tarım alanında kullanılan bir kavram değil tekstil ve kozmetik alanlarında da oldukça önemli yeri olan bir kavramdır.

Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Ürünün yetiştirilmesinden ambalajlanma ve tüketiciye ulaştırılmasına kadar olan zaman içerisinde tüm yapılan işlemlerde kimyasal madde ve tarım ilaçları kullanmadan kontrollü bir şekilde yapılan tarıma organik tarım denilmektedir. Organik besinler veya kozmetik ürünleri üretiminde kullanılacak bitkiler önceden belirlenerek ve kesin kontrollerden geçerek yetiştirilmektedir.

Buğday, arpa ve bunun gibi tahıllar, sebzeler, ekinler ve meyve ağaçları hiç bir kimyasal kullanmadan sertifikalı olarak organik tarım alanında yetiştirilebilmektedir.

Tarımda en çok zararı olan kimyasallardan biride inorganik gübrelerdir. İçeriğinde fosfat olan bu gübreler zaman içerisinde toprakta uranyum, kadmiyum ve arsenik birikmesine sebep olarak insan sağlığını tehdit edici hale gelmektedir. Ayrıca çevreye olan zararı da göz ardı edilmeyecek kadar fazladır.

Organik tarımda alternatif gübre olarak katı hayvan gübresi (yanmış gübre), evsel atıkların beslediği kurt karışımlar, turba(yosun), solucan gübresi ve martı gübresi gibi çeşitli seçenekler mevcuttur.

Organik Tarımın Amacı Nedir?

Organik tarımın amacı; havayı, suyu ve toprağı kirletmeden insan, çevre, hayvan ve bitkilerin sağlığının korunmasıdır. En geniş kapsamda doğayı korumayı amaç edinen, doğadan alınanı doğaya geri vermeyi hedefleyen bir yaşam biçimidir. Organik tarım sektöründe bir diğer amaç da bu şekilde sürekliliği sağlamaktır.  

Organik ürünlerin tamamı vücudumuzun doğal dengesini koruyarak vücuda canlılık vermektedir. Organik tarım sektöründe doğal olmayan hiç bir madde yer alamaz.

Organik Ürün Nasıl Anlaşılır?

Özellikle son dönemlerde organik ürünler yeni yeni yaygınlaştığı için piyasada bilgi kirliliği oluşmaktadır. Firmalar yalnızca doğadan topladıkları için ürünlerine %100 organik diyerek piyasaya sürmektedir. Bunu asla organik tarım olarak nitelendiremeyiz, doğal beslenme olarak nitelendirebiliriz…

Maalesef doğada bulunan her şeyin organik olduğu gibi bir yanlış algı söz konusudur. Fakat bilinmelidir ki sadece kontrollü ve sertifikalı bir şekilde hiç bir kimyasal kullanmadan üretilen ürünler organik niteliği taşımaktadır.

Kozmetik, tekstil, deterjan, mobilya, gibi sektörlerde kullanılan organik ürünler üretimin her aşamasında organiklik yönetmeliğine (organik tarım sertifikası) göre üretilmesi gerekmektedir. Uluslar arası sertifikasyon kuruluşları ürünlerin üretiminin en başından bitimine kadar denetlemekte ve ürünlerin organik olduğunu belirten bir sertifika vermektedir.

Biz tüketiciler olarak; tercih edeceğimiz ürünün organik olup olmadığını anlamak için üzerinde organik ibaresinin yer almasına ve özellikle bilinen marka / firmalardan alarak sertifika numarasına, sertifika belgelerine, organik tarım ruhsatlarına dikkat etmemiz gerekmektedir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

2 comments