Organik Günler

Öküz, Geyik, Sığır Dili Bitkisinin Faydaları

Öküz, Geyik, Sığır Dili Bitkisinin Faydaları

ÖKÜZ ve GEYİK DİLİ OLARAK DA İSİMLENDİRİLEN SIĞIRDİLİ BİTKİSİNE ÖZELLİKLE ARTVİN BÖLGESİNDE RASTLANABİLİR. Görünüm itibariyle damarlı yapısı dili anımsatır. KAYALIK ARAZİLERDE YETİŞİR, AĞIZ YARALARINA, İLİK VE ROMATİZMAL İLTİHAPLARA KARŞI ÇOK FAYDALIDIR.

Organik Günler – Ülkemizde Artvin ilinin Macahel vadisinde doğal olarak yetiştiği gözlemlenen sığır dili (öküz dili) bitkisi romatizmal ağrılardan iltihaplara, ağızda çıkan aft yarasına kadar bir çok hastalığa şifa oluyor.

Özellikle nemli kayalıklarda yetiştiği görülen geyik dili otu ülkemizde yeteri kadar tanınmayan ve şifası henüz çok fazla bilinmeyen bir bitki. Fakat Avrupa ve Amerika’da uzun zamandır kullanılmış ve çeşitli bilimsel çalışmalara bile konu olmuştur. Latince ismi Phyllitis scolopendrium‘dur.

** Ağız içinde sürekli aft yarası çıkıyorsa geyik dili bitkisi ile çay hazırlayarak içebilirsiniz. Ağız yaralarına karşı mucizevi bir şekilde fayda sağlıyor. Aynı şekilde romatizma ve ilik iltihaplanmasına karşı da çok yararlıdır. Bunların haricinde iyi geldiği hastalıkları aşağıda sıraladık.

Geyik, Öküz, Sığır Dili Bitkisi Neye İyi Gelir? Faydaları şöyle özetlenebilir;

İlik iltihaplarının tedavisinde kullanılır.

Romatizmal iltihaplanma problemi yaşayanlara tavsiye edilir.

Ağızda çıkan yaralara karşı şifalıdır.

Geyik dilinin ferahlatıcı özelliği vardır.

Kalp sağlığı için faydalıdır. Kalbi güçlendirir.

Öksürüğe karşı iyi gelir. Sığır dili iyi bir balgam söktürücüdür.

Kanı durdurucu özelliği vardır. Yaraları iyileştirir.

Öküz dili böbrekte oluşan iltihapları gidericidir.

Sığır Dili Otu Nasıl Kullanılır, Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 fincan sıcak su
  • 1 tutam sığır dili bitkisi

Geyik Dili Çayının Hazırlanışı:

1 fincan kaynamış suyun içerisine 1 tutam sığı dili bitkisi atılır. Yaklaşık 4-5 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Gün içinde 3-4 fincan bu çaydan tüketebilirsiniz. Eğer daha fazla elde etmek isterseniz 1 litre kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı kadar sığır dili atın. Ardından 1 buçuk 2 saat kadar demlenmeye bırakın. Gün içerisinde ara ara için. Eğer tatlandırmak isterseniz bal veya limon kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ DİPNOT: Sığır dili bitkisi olarak bilinen bir başka bitkide hodan bitkisidir. Bazı yörelerde halk arasında hodan bitkisine sığır dili denildiği görülmektedir. Fakat hodan ile bu yazımızda bahsi geçen bitki tamamen birbirinden farklıdır. Yazımızda geçen sığır dili bitkisi yeşil uzun dile benzeyen damarlı yaprakları olan bir bitkidir. Hodan bitkisi faydalarını Kaldirik Otu, Hodan Bitkisi, Zılbıt Ispıt yazımızdan öğrenebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.