Organik Günler

Mısır Unu Faydaları – Mısır Ekmeği

Mısır Unu Faydaları - Mısır Ekmeği

MISIR UNUNUN FAYDALARINA ve MISIR UNU ile EKMEK YAPILIŞINA DAİR

Organik Günler – Mısır unu kurutulmuş mısır tanelerinin ezilmesiyle elde edilir. Eğer mısır taneciklerinin tamamını içeriyor ise Tam Mısır Unu adını alır. İşlenmiş olan mısır unlarına ise rafine mısır unu denir. Rafine mısır unları mısır taneciklerinin tamamını içermez. Bu sebeple besleyicilik bakımından tam mısır unu, rafine mısır ununa göre daha besleyicidir. Mısır ununun faydalarından yüksek oranda verim almak istiyorsanız tam (organik) mısır ununu tercih etmelisiniz.

Tam Mısır Unu Faydaları

* Mısırın içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunur. Bu da vücuda enerji sağlamada önemli bir besin olmasını sağlar.

* A ve B2 vitaminleri ile protein, kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bakımından zengindir.

* Lifli bir gıda olan mısır bu özelliği sayesinde kan şekerini dengeler. Ayrıca kabızlığı önler. Lifli olması aynı zamanda koroner kalp hastalıklarını da önler.

* Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Doymamış yağ asitleri kolesterolü dengelemede yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve damar dostudur.

* Mısır unu cilt için çok faydalıdır. Bir çok cilt maskesinin yapımında da kullanılır. Konu ile ilgili bknz. Cilt İçin Karbonat Yoğurt Mısır Unu Maskesi

* Mısır unu içerisinde bol miktarda nişasta bulunur. Mısır nişastası tıp dünyasında ilaç yapımında ve C vitamini üretiminde kullanılır.

* Göz, kemik, diş ve böbrek sağlığı açısından gerekli olan A vitamini bakımından zengindir.

Mısır Unu Ekmeği Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı süt
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 su bardağı mısır unu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Kaynamış su

Mısır Unu Ekmeği Tarifi: İlk olarak 2 bardak mısır ununu eleyin. Ardından bir kabın içerisine koyun ve diğer tüm malzemeleri içerisine ilave edin. Kek hamuru kıvamına gelene kadar su eklemeye devam edin. Kaynatılmış suyunuzu oda sıcaklığında ki su ile birazcık ılıştırabilirsiniz. Hamurun kıvamını elde ettikten sonra yağlanmış fırın tepsisine yayın. Ardından önceden ısıtılmış 200 derece fırında yaklaşık 35-40 dakika kadar pişirin. Afiyet olsun.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

2 comments

  • Şeker sanki çok faydalı da ekmeğin içine konuluyor

  • Bunların hiçbirine gerek yok. Un ve tuz yeterlidir. Gerçek karadenizli olarak böyle yapıyoruz.