Organik Günler

Mera Gülü, Yakı Otu Faydaları

Mera Gülü, Yakı Otu Faydaları

Prostata karşı çok şifalı bir bitki olarak bilinen Küpe Çiçeğigillerden yakı otu idrar yolu hastalıklarından, astım ve öksürüğe kadar alternatif tıp alanında faydaları ve kullanımı oldukça yaygındır. Bilimsel ismiyle Epilobium; bazı yörelerde mera gülü adıyla da rastlanabilir.

Peki, YAKI OTU NEDİR, Nerede Yetişir ve Özellikleri Hakkında Bilgi? Küpeçiçeğigiller ailesinden olan yakı otu (mera gülü) genellikle nemli ortamlarda yetişen çok yıllıklı bir bitkidir. Çiçekleri morumsu pembe veya kırmızı renktedir. Meyve kısmı uzun bir kapsüle benzer. Ülkemizde çok yetişen bir bitkidir, 21 farklı türü ülkemiz topraklarında yetişir. Bilinen Diğer İsimleri: Meragülü, Epilobium, Willow herb ve Epilobe gibi farklı isimlerle adlandırılır.

Yakı Otu (MERA GÜLÜ) İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? Bilinin Faydaları;

İshali kesme özelliği vardır.

Güçlü bir idrar söktürücüdür.

Şişkinlik ve irin giderici özelliği vardır.

Meragülü bitkisi vücutta biriken zehirli maddeleri atar.

Erkeklerde prostat kanserini ve kanserin gelişmesini önler.

Öksürüğü keser. Astım ve boğmaca gibi hastalıklara şifa olur.

Yakı otu özellikle idrarı kaçırma problemine karşı tavsiye edilir.

İdrar yollarındaki enfeksiyonlarına karşı fayda sağlar.

Prostat Kanseri Üzerindeki Etkisi: Meragülü vücuda gevşeme ve rahatlık veren bir ottur. Bu ot kullanılmaya başlandığında gece sıkça tuvaletlere çıkma ihtiyacı azalır. Prostat büyümesi sebebiyle erkeklerde cinsel istekte azalma görülebilir. Minik çiçekleri kullanılarak hazırlanan çayı cinsel işlevi tekrar eski haline getirir.

Yakı Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı yakı otu (kurutulmuş minik çiçekli olanlardan kullanabilirsiniz)

1 bardak su

Çayın Yapılışı: Önceden kaynatılmış 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı yakı otunu ekleyin. Bardağınızın ağzı kapalı olacak şekilde yaklaşık 10 dakika demlemeye bırakın. Demlendikten sonra çayınızı süzerek içebilirsiniz. Gün içerisinde sabah aç karnına ve akşam öğününden 1-2 saat öncesinde olmak 2 defa 1’er bardak için. Çayınızı her öğün taze olarak hazırlamalısınız. 2 hafta boyunca her gün düzenli tüketin. Ardından devam etmek isterseniz 3-4 gün ara vermeniz yakı çayının etkisini kaybetmemek ve daha fazla fayda sağlamak için iyi olacaktır.

Yakı Otu Yan Etkileri Nelerdir? Zararı Var Mıdır?

Normal dozda kullanıldığında yakı otunun herhangi bir zararı yoktur. Aşırı kullanımında bazı bünyelerde alerji oluşturabilir. Yine aşırı kullanımında deride dökülmeler oluşabilir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.