-------- Sponsorlu --------

MENENGİÇ (BITTIM) NEDİR?
Organik Günler – Menengiç ülkemizde genellikle İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen sakız ağacıgiller ailesinden olan yabani bir fıstık türüdür. Her yörede farklı isimlerle bilinen çok isimli bir ağaç türüdür. Menengiç İç Anadolu bölgesinde genellikle çitlenbik olarak bilinir, Doğu ve Güneydoğu’da ise daha çok bıttım olarak adlandırılır. Diğer isimleri ise çıtlık ve çedenedir.

Menengiç ağacının meyveleri ile şekerleme, kahve ve çerez yapılır. Yağı ise özellikle Mardin ve Siirt illerinde meşhur olan bıttım sabunu yapımında kullanılır.

Menengiç meyvesi protein, doymamış yaş asitleri, vitamin. mineral ve besin liflleri açısından çok zengin bir meyvedir. İçerisinde B ve E vitaminlerini de bol miktarda barındırır. Ayrıca sodyum, kalsiyum, potasyum, bakır, fosfor, çinko, demir, selenyum, mangan ve magnezyum mineralleri bakımında da oldukça zengin bir bitkidir.

Menengiç Bitkisi; Vücudumuzu yaşlanmaya karşı koruyan antioksidan ve fenolik bileşenleri sayesinde kanserden ve yaşlanmaya karşı koruyucu özelliği vardır.


-------- Sponsorlu --------

Menengiç – Menengiç Kahvesinin Faydaları;

* Böbrek kumlarının dökülmesinde yardımcıdır.
* Nefes darlığına karşı şifalıdır, solunum yollarını açar.

* Ses tellerini iyileştirir.
* Menengiç kahvesi göğsü yumuşatıcı ve öksürüğü kesici özelliği vardır.
* Menengiç kahvesi mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.

* Astım hastalığının tedavisinde kullanılır.
* İshal, sarılık ve mide sancılarına karşı faydalıdır.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Memengiç kahvesi son zamanlarda popüler olan oldukça lezzetli özel bir kahvedir. Menengiç kahvesinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de içerisinde kafein barındırmıyor olmasıdır. Ayrıca antioksidan ve fenolik bileşikler bakımından zengin olması kansere karşı koruyucu özellik sağlar. Menengiç kahvesinin diğer kahvelerden bir farkı ise macun kıvamında olmasıdır. Genellikle kavanozlarda koyu kahve-siyah renginde tanecikli bir yapısı ile macun şeklinde satılır.

Menengiç Kahvesini Yapmak İçin Gereken Malzemeler; 1 çay kaşığı menengiç kahvesi, İsteğe göre şeker, 1 fincan süt

Hazırlanışı: İlk olarak süt cezveye alınır. Menengiç kahvesi ve isteğe bağlı olarak şeker ilavesi yapılır. Karıştırılarak pişirilir. Kaynamaya başladıktan sonra ocaktan alınarak fincanlara koyarak servis edilir.


-------- Sponsorlu --------