Organik Günler

Limon Kabuğu Daha Önce Hiç Böyle Kullanılmadı


Limonun kabuğu da limon kadar faydalıdır aslında. Limon da diğer meyveler gibi vitamini kabuğunda gizli olanlardandır.

Safra kesesi ve karaciğer için de oldukça yararlı bir meyvedir. Mide asidini dengeler, balgam söktürür. Limon kabuğunun sinir sistemimiz üzerinde dahi etkisi vardır. Vücuttaki bakterileri öldürür, kalbi rahatlatır.

Buyurun limon kabuğuyla yapabileceklerinizin bir listesi!

Cilt için çok yararlıdır; cildinizin temizlenmesinden yumuşamasına kadar etkilidir. Limon kabuğunun ölü derileri uzaklaştırdığı ve sivilce oluşumunu da engellediği bilinmektedir.

Peki limon kabuğu cilt bakımında nasıl kullanılır?

Limon kabuğu ile yüzünüzü 10 dakika boyunca ovun ve ardından ılık su ile yıkayın. Yüzünüzün pürüzsüz ve parlak olabilmesi için haftada 3 ya da 4 kere tekrarlayın.

Limon kabuklarını karıştırıcı yardımıyla toz haline getirin. Yarım bardak zeytinyağı, bal ve şeker ile bir bardak limon kabuğu tozunu karıştırıp cildinize uygulayın. 15 dakika bekleme süresinin ardından yıkayın.

Toz halindeki limon kabuklarını bir miktar su ile karıştırıp, sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölgeye sürün ve 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Gün içerisinde 1 defa yapabilirsiniz.

Limon kabuğu çayı sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenir, sindiriminizi geliştirir ve kilo verilmesine katkı sağlar.

Bir yemek kaşığı limon kabuğunu doğrayın ve bir bardağa alın. Kaynar su ile üzerini kapatın. 10 dakika beklettikten sonra bal ekleyerek içebilirsiniz.

Karıncalardan kurtulmanıza yardımcı olur çünkü kokusu karıncaları rahatsız eder. İçeriğindeki asit karıncaların koku yollarını tahrip eder.

Limon kabuklarını doğrayın ve karıncalı bölgelere yerleştirin. Yerleştirdiğiniz kabukları birkaç gün içerisinde değiştirmelisiniz.

Sararan tırnaklarınızı beyazlatmak için tırnaklarınızı on dakika boyunca sıcak suda beklettikten sonra her tırnağınızı limon kabuğuyla ovun. Günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
Sararan dişlerinizi beyazlatmak için ise limon kabuklarıyla dişlerinizi 2-3 dk ovun ve ılık su ile durulayın.

6 adet limon kabuğunu güneşte kurutun. 1 saat yeterlidir. Kuruyan kabukları kavanoza alın ve 3 bardak zeytinyağı ekledikten sonra kapağını kapatın. Güneş ışığına maruz kalmamalı.
Yaptığınız keklerde aroma veya tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Limon kabuklarını rendelemeniz yeterli olacaktır.

Limon kabuklarını küçük küçük kesin ve buz kalıplarına su ile koyup dondurun. Daha sonra içeceklerinize farklı tat katması için ekleyebilirsiniz.

Limon kabukları ayrıca sağlığınız için de yararlıdır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Midenizi rahatlatır.
Kötü kolestrole iyi gelir.
Kemiklerinizi güçlendirir.

Kan dolaşımınızı arttırır.
Cildi parlaklaştırır.
İdrar söktürür.
Karaciğerinizi temizler.
Bazı kanser türlerini engeller.


-------- Sponsorlu --------

Hatun Medya