Organik Günler

Liçi Meyvesi Faydaları – TROPİKAL MEYVELER

Liçi Meyvesi Faydaları - TROPİKAL MEYVELER

TROPİKAL MEYVELERDEN LİÇİ NEDİR? “KRAL MEYVESİ HAKKINDA BİLGİ”

Liçi meyvesi (LYCHEE) ismi çok duyulmayan bir meyve olup Çin kökenlidir. Geçmiş yıllarda Çin’de halktan vergi olarak toplanılan liçi meyvesine bu sebeple kral meyvesi’de denilmektedir. Günümüzde Güney Asya ve Güney Amerika’da sıklıkla yetiştirilir.

Vitamin ve Mineraller Bakımından Çok Zengin Olan LİÇİ MEYVESİ Metabolizmayı Hızlandırarak Zayıflatıyor…

Liçi meyvesi mükemmel bir C vitamini deposu. Ortalama 100 gram meyvenin 70 gramını C vitamini oluşturuyor. Aynı zamanda A ve B6 vitaminleri ile selenyum, fosfor, bakır, magnezyum ve kolin mineralleri bakımından da oldukça zengin. Liçi meyvesi içerisinde bir de farklı olarak zeytinyağının içerisinde bulunan oleik asit bulunuyor. Bu asit özellikle metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkili.

Liçi meyvesinin C vitamini bakımından oldukça zengin olduğunu söylemiştik. Bu sayede liçi meyvesi tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı direnç sağlıyor. Özellikle çocuklarda bağışıklık sistemini düzene sokuyor ve grip, soğuk algınlığı gibi bir çok hastalığa karşı faydaları biliniyor.

Liçi Meyvesinin Faydaları – TROPİKAL MEYVELER

* Kötü kolesterolü düşürüyor, iyi kolesterolün artmasına yardımcı oluyor.
* Cildi gençleştirir. Parlak ve canlı bir görünüme kavuşturuyor.
* Vücudun eloktrolit düzeyini dengeler.
* Metabolizmayı hızlandırır.

* Lifli bir yapıya sahiptir. Bu sayede tok tutar ve kilo vermeye yardımcıdır.
* Kan basıncını düşürür.
* İçerisinde bulunan polifenol sayesinde antioksidan özelliğine sahip bir meyvedir.

* Vücutta ki sıvıyı dengeleme özelliğine sahip. Bu sayede kilo vermede yardımcı bir besindir.
* Kalp krizi riskini önlüyor.
* İçerisinde bol miktarda bulunan fiber oranı sayesinde kilo vermede yardımcı bir meyve.

TÜRKİYE’DE LİÇİ MEYVESİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Liçi meyvesinin adını ilk defa duyuyor olabilirsiniz fakat faydaları saymakla bitmeyen bu meyvenin ismini bundan sonra sıklıkla duyabilirsiniz. Çünkü Türkiye’de son yıllarda tropik meyve yetiştiriciliği çok ilerledi, liçi yetiştiriciliği de bu alanda yetiştirilmeye çalışılan tropikal meyveler arasında yer alıyor. Ancak liçi’nin Türkiye’de dışarıda yetiştirilmesi oldukça zordur. Antalya ve Mersin bölgelerinde çok uygun koşullar sağlandığında, dışarıdan nemlendirme yapıldığında dışarıda liçi ağacı yetiştirmek mümkün olabilir.

Örneğin; başlıca tropikal meyvelerden Longan, Pomelo, Papaya ve Guava ile kıyaslandığında liçi’nin Türkiye’de yetiştirilme şansı çok daha zordur.

Sıcak iklimleri daha çok seven liçi meyvesi ülkemizde Mersin ilinde yetiştiriliyor. Kral meyvesi olarak da bilinen liçi sert kabuklu fakat kabuğunun içinde beyaz ve yumuşak bir yapıya sahip, tadı ise oldukça tatlı ve üzüme benzeyen bir meyvedir.

Liçi Meyvesi Nasıl Tüketilir? Liçi meyvesinin dışında sert bir kabuk bulunur. Bu kabuk soyulduktan sonra taze meyve olarak, konserve olarak veya marmelat olarak her şekilde tüketilebilir. Aynı zamanda tatlı ve smoothie yapımında da liç meyvesi kullanılmaktadır.

Liçi Meyvesi Zararları – Yan Etkileri Nelerdir? Liçi meyvesi yalnızca tatlı bir meyve olması sebebiyle şeker hastalarının çok fazla tüketmemesi gereken bir meyvedir. Bunun dışında her yaşta insan için tespit edilen bir zararı bulunmamaktadır.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.