Organik Günler

Kuşkonmaz – Ayrelli Tilkişen Kedirgen Otu

Kuşkonmaz - Ayrelli Tilkişen Kedirgen Otu

Faydaları kanıtlanmış, gerçek bir sağlık sebzesi olan kuşkonmaz (tilkişen, ayrelli, kedirgen otu, tilki kuyruğu isimleri ile de bilinir) sosyete sofralarının, diyet menülerinin ve alternatif tıp uygulamalarının vazgeçilmez bir tercihi oluyor.

Organik Günler – Kuşkonmaz bitkisi son yıllarda Türkiye’de de yetiştirilmeye başlanan lezzet ve fiyat olarak zirvede olan faydalı bitkilerden bir tanesidir. Dünya’da ABD, Çin, İtalya ve Fransa gibi ülkeler kuşkonmaz yetiştiriciliğinde ön planda olan ülkelerdendir.

Hakkında Bilgi, Özellikleri: Daha çok ılıman iklimde yetişir. Asparagaceae ailesinden gelmektedir. Ülkemizde İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetiştiği görülür. İç Anadolu bölgesinde İran kuşkonmazı olarak bilinen bir türü bulunur. Ege bölgesinde ise çok değişik isimlerle bilinen bir bitkidir. Trakya bölgesinde ise yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kuşkonmaz Faydaları Nelerdir?

Kalorisi oldukça düşük bir bitkidir. Diyet yapanlar için tavsiye edilir.

Alkali bir bitkidir. Vücudun asidik miktarını düşürür.

Kanı temizler.

Bağırsak florasını iyileştirir.

Kuşkonmaz kalp ve damar dostu bir bitkidir.

Artrit ve romatizma hastalıklarına yararları ile şifa kaynağıdır.

Bilinen Diğer İsimleri:

Kedirgen

Keme Dikeni

Dilfilcan

Tilkişen

Tilki Kuyruğu

Ayrelli

Sarmaşık (Acı ot, acı filiz, avronet)

Yaklaşık 200 gramında yaklaşık 44 kalori bulunur. Diyet yapanlar, zayıflamak isteyenler için hem lezzetli hem sağlıklı ve doyurucu mucize bir bitkidir.

Kuşkonmaz Yemeği Tarifleri;

Yemeklerde kullanmadan önce hazır hale gelmesi için üst kısımlarındaki sert odunsu bölümler elimizle temizlenmelidir. Kalan yumuşak kısmı yıkanır ve yine el ile minik parçalara ayrılır. Kuşkonmaz bitkisini parçalara ayırırken bıçak kullanmak tavsiye edilmez.

Girit Yöresinin Kuşkonmaz Tarifi:

Malzemeler:

8-10 sap kuşkonmaz (sarmaşık türü)

1 tane kuru soğan

1 yemek kaşık sirke

1 tatlı kaşığı silme un

Sarmaşık (Acı ot) Türüyle Kuşkonmaz Yemeği Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda açıkladığımız gibi ilk olarak üst kısımdaki sert bölümler el yardımıyla hazır hale getirilir. Ardından tencerenin içerisine yemeklik doğranmış soğanlar eklenir ve yağ ile kavrulur. Soğanlar kavrulduktan sonra kuşkonmaz eklenir. Ekledikten sonra 5-6 dakika daha kavrulur.

Kavurma işlemi bittikten sonra kuşkonmazların üzerini geçmeyecek şekilde su ekleyin ve kısa bir süre pişmeye bırakın. Pişirme süresi uzun olmamalıdır, çok fazla yumuşamasına gerek yoktur. Son olarak un,tuz ve sirkeyi bir kasenin içerisine karıştırın ve pişen yemeğinizin üzerine dökün yaklaşık 5 dakika daha karışımı ilave ettikten sonra pişirmeye devam edin. Ocağın altını kapatın, yemeğiniz servise hazır.. Dilerseniz üzerine yumurta kırarak da tüketebilirsiniz.

Bu yemeğin püf noktası ise yemeğin fazla karıştırılmaması gerektiğidir. Karıştırıldığı zaman yemek biraz acı olabilir.

Kuşkonmaz Tarator Nasıl Yapılır?

Bitkinin dip kısımları kesin ve iyice yıkayın. Ardından robottan geçirin. İçerisine bir miktar dövülmüş ceviz ve 2 diş ezilmiş sarımsak ilave edin. Tüm malzemeler bu kadar karıştırın ve tüketin. Dilerseniz içerisine lor peynir ilavesi yapabilirsiniz.

Kuşkonmaz Bitkisinin Diğer Kullanım Yöntemleri ve İp Uçları  Nelerdir?

Çabuk pişen bir bitkidir. Bu sebeple pişirme süresine dikkat etmelisiniz.

Çiğ hali lezzet olarak çok beğenilir. Salatalarda veya direkt olarak tuzlanarak yenilebilir.

Peynirle birlikte çok daha lezzetli hale gelir. Dilerseniz 5 dakika fırınlandıktan sonra üzerine peynir rendelebilirsiniz. Fırından çıkardığınızda peynirli kuşkonmaza limon sıkmak ayrı bir lezzet katacaktır.

Çorbası ile de ünlü bir sebzedir. Verdiğimiz tariflere ek olarak çorbasını yaparak içebilirsiniz…


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment