Adı gibi kudretli alternatif tıp mucizesi Kudret Narı diğer bilinen bir ismiyle acayip elma meyvesi maalesef hak ettiği değeri göremiyor ve faydaları herkes tarafından bilinmiyor. Karaciğer ve mide dostu, kanser düşmanı ve bunların haricinde yanık ve kesik tedavisine karşı kullanımı yaygın olan kudret narı hakkında tüm detaylar aşağıda belirtilmiştir.

Kudret Narı Nedir?

Kabakgiller familyasından olan kudret narı (acayip elma) Doğu Hindistan’a özgü bir bitkidir. Asya, Afrika, Asya’nın tropik bölgeleri ile ülkemizde Yalova ve Bursa civarlarında yetiştirilir. İnce gövdeye sahip 1 yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplıdır ve parçalıdır.

İlk olarak yeşil olan meyvesi olgunlaştıkça sarıya ve daha sonra altın sarısına dönüşür. Meyvelerinin içinde yaklaşık 20-30 tane kırmızı renkte tohumları bulunur. Öncelikle bu tıp mucizesinin faydalarını ve akabinde kürlerini inceleyelim…

Kudret Narı Neye İyi Gelir? Sağlık Mucizesi Faydaları Nelerdir?

* Mide ve bağırsak sistemine bağlı bütün hastalıkları kesin ve kalıcı olarak tedavi eder. (kolit, ülser, 12 parmak, asit fazlalığı, gastrit)

* Karaciğer dostu bir bitkidir.

* Egzama ve sedef hastalıklarını tedavi edicidir.

* Yanık ve kesik tedavisinde kullanılır. Yanık izlerini, kesikleri geçirir.

* Bağırsak tembelliğine karşı faydalıdır.

* Hücre yenileyicidir.

* Rahimde oluşan yaraları iyileştirir.

* Kudret narı lapası yanık ve yaralar için iyi gelir.

* Kan şekerini düzenleyicidir.

* Kabızlığı gidermede kullanılır.

* Sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığı giderir.

* Öksürüğü keser.

* Güçlü bir antioksidandır. Kanserli hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını önler.

* Metabolizmayı hızlandırır.

* Yüksek miktarda E vitamini ve protein içerir.

Kudretli Bitki Kudret Narı Nasıl Kullanılır? Kürleri – Karışımları

Sonbahar mevsiminde toplanan meyveleri taze olarak tüketildiği gibi kudret narı tohumlarından yağı veya macunu yapılır. İşte kudret narı tüketim yöntemleri ve kürleri:

Yöntem (Ballı Karışım): Taze kudret narı meyvesi ezilerek bala karıştırılarak yenilir. Sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı kadar tüketilmelidir.

Yöntem (Bal ile Hazırlanan Kür): Çekirdekleri temizlenen kudret narı bal ile karıştırılır ve ağzı kapalı bir şekilde 1 ay bekletilir. Şeker hastaları için 3. yöntem daha uygundur.

Yöntem (Zeytinyağı ile Yapılan Kürü): Zeytinyağı içerisine kudret narı ezilerek ilave edilir ve 1 ay bekletilir. 1 ay sonunda her sabah aç karnına bekletilen bu karışımdan 1 yemek kaşığı kadarı ile 1 yemek kaşığı süzme bal karıştırılarak tüketilir. Hastalığın şiddetine göre günde 3 öğün de kullanılabilir.

Yöntem (Kesik, yara ve yanıklara): Lapası sürülerek kesik yara ve yanık tedavisinde kullanılabilir. Uzman kontrolünde kullanımı tavsiye edilir.

Bilinen Diğer İsimleri:

* Papara

* Acayip Elma

* Momordica charantina

* Balsam apple

* Momordica

Kudret Narı Nerede Bulunur?

Yıl boyunca marketlerde bulunabilecek bir bitkidir. Satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta küçük ve tam olgunlaşmamış yeşil renkte olanları seçmelisiniz. Seçeceğiniz meyvenin kabuğunun çizik yada kesik olmaması gerekmektedir.

Taze satın aldığınız kudret narını ağzı kapaklı bir kap veya torbada saklayabilirsiniz. Buzdolabında 1 hafta boyunca tazeliğini korur. Çayı içmek için meyvenin kurutulmuş yapraklarını satın almalısınız.

Zararları – Yan Etkileri Nelerdir?

* Hamile kalmaya çalışan veye hamile bayanlar için önerilmez. Düşüğe sebep olabilmektedir.

* Meyve, çay veya meyve suyu olarak sıklıkla tüketmek kan şekerinde ciddi bir düşüşe sebep olabilir.

* Çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Çocuklarda zehirlenmelere yol açtığı görülmüştür.

* İlaç kullanan şeker hastalarına önerilmez. Eğer şeker hastaları kullanacak ise doktor kontrolünde kullanmalıdır.

* Kudret narı ile hazırlayacağınız çay baş ağrısı, mide bulantısı, ishal ve kaslarda güçsüzlüğe yol açabilmektedir.