Organik Günler

Kışlık Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık Domates - Konserve Domates Sosu

KIŞA HAZIRLIK KONSERVE DOMATES SOSU NASIL YAPILIR? KIŞLIK DOMATES HAZIRLAMA

Organik Günler – Sıcak havaların artması ile birlikte Ağustos ayının ortasından Eylül ayına kadar olan sürede domates en lezzetli ve bol olduğu zamanlarını yaşar. Bu dönemlerde eğer kış için domates konservesi hazırlamak, kış aylarında tazecik domateslerden elde ettiğiniz konserveleri tüketmek isterseniz mutlaka yaz sonunda hazırlıklarınızı yapmalısınız. Yazın sonlarına doğru domatesler hem çok lezzetli hemde bol olması sebebiyle fiyatları uygun olacaktır. Kışlık domates hazırlığınız bu dönemlerde yapmanızı tavsiye ederiz.

Kışlık Domates – Konserve Domates Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler: * Domates (Dilediğiniz miktarda), * Tuz (Tercihe bağlı), * Zeytinyağı (Tercihe bağlı), * Cam Kavanoz

Kışlık Domates Yapımı:

– İlk olarak domatesleri iyice yıkayın ve kabuklarını soyun. Kabukları soyulmuş domatesleri rendeleyin veya robottan geçirin. Derin bir tencerenin içerisine domatesleri alın.

– Yaklaşık 35-40 dakika orta ateşte domatesler eriyene kadar pişirmeye devam edin. Domatesler ketçap kıvamına geldikten sonra tadına bakarak tuzunu damak zevkinize göre ilave edebilirsiniz.

– Eğer zeytinyağı da eklemek isterseniz her kilo başına 1 çorba kaşığı zeytinyağı ilavesi yapabilirsiniz.

Not: Domatesler kaynarken kullanacağınız kavanozları sıcak su ile çalkalayıp kurutun. Kavanozların ağzında yaklaşık 1 santimetre boşluk kalacak şekilde doldurun ve hiç bekletmeden kapağını sıkıca kapatarak ters çevirin.

– Kullanacağınız kavanozun büyüklüğü içerisinde ki domatesi en fazla 2 günde tüketebileceğiniz kadar olmalıdır. Eğer küçük bir aileyseniz küçük boy kavanozlar tercih etmelisiniz.

– Kavanozlar soğuduktan sonra kış için hazırladığınız domatesleri uygun bir yere kaldırma zamanı gelmiştir. Güneş almayan serin bir ortamda konserveleri muhafaza edebilirsiniz. Kullanacağınız zaman açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edin ve en geç 2 gün içerisinde tüketin.

Kışlık Domates Sosu Hazırlamanın Püf Noktaları;

* Armut domates çeşidi daha az sulu olması sebebiyle konserve için daha uygundur. Eğer mümkünse armut domates tercih etmelisiniz.

* Eğer aldığınız domatesler yeterli olgunluğa erişmemiş ise 1-2 gün olgunlaşmasını bekleyebilirsiniz.

* Tercih ettiğiniz domatesler olgun olmalı fakat çürük olmamalıdır.

* Domateslerin kabuklarını kolay soymak için bıçakla hafifi bir çizik attıktan sonra 2 dakika kaynar suyun içine atın. Bu yöntem ile daha kolay soyulur.

* Tercih ettiğiniz kavanozlar mutlaka cam olmalıdır. Ayrıca kapakları hiç kullanılmamış, yeni olursa daha güvenli olacaktır.

* Domates soslarını kavanozun içine sıcak sıcak doldurmalısınız ve ağzını hemen sıkıca kapatmalısınız.

* Dilerseniz domates konservesinin içerisine acı veya tatlı biber ilave edebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

4 comments

  • Domatesin kabugunu soymayin.Kabugunda likopen denilen cok degerli bir madde var.Domates pisince daha yararli oluyor…

  • kabuğu ile pişirip daha sonra elektrikli el rondosu ile yok edin derim …

    • Pişirmeden önce kabuğu ile rondodan geçirin. Pişirdikten sonra, rondo dan geçirme işlemi sırasında soğumuş olur, oysa çok sıcak iken kavanozlara koyulmalıdır ve vakit kaybetmeden kapağı kapatılmalıdır.
      Bunun içinde ateşde ki domatesi kavanozlara tek tek koyunuz ve ocağın altını kısarak domatesin son kavanoza kadar sıcak kalmasını sağlayınız…