Organik Günler

Kiraz Sirkesi Faydaları

Kiraz Sirkesi Faydaları

EVDE DOĞAL ve ORGANİK KİRAZ SİRKESİ YAPIMI

Organik Günler – Sirke yemeklerdeki kullanımı dışında sağlık ve hijyen açısından bir çok kullanım alanı olan bir nevi meyve suyudur. Bir çok hastalığın tedavisinde ve hastalıkların önlenmesinde sirke önemli bir rol oynamaktadır. Kiraz sirkesi ise güzellik ve sağlık iksiri olarak bilinen, vitamin bakımından çok zengin bir sirke türüdür. Kiraz sirkesinin selülitten, toksinleri atmaya kadar vücut için bir çok faydası vardır. Üstelik faydaları saymakla bitmeyen mucizevi iksir kiraz sirkesini evinizde doğal yöntemlerle kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Kiraz Sirkesinin Faydaları

Kiraz sirkesi bünyesinde bol miktarda A, B1 ve C vitaminleri barındırmaktadır. A vitamini cilt bakımı, tırnak sağlığı ve saç için oldukça fayda sağlayan bir vitamindir. Kiraz sirkesi ayrıca göz sağlığı içinde fayda sağlayan önemli bir besin kaynağıdır.

B1 vitamini iştah problemi yaşayanlar için tavsiye edilen önemli bir vitamindir. Kiraz sirkesinde bol miktarda B1 bulunmaktadır. B1 vitamini aynı zamanda kas güçsüzlüğü ve cilt problemleri şikayeti olanlar içinde şifa kaynağıdır.

C vitamini bakımından zengin olan kiraz sirkesi diş etleri, cilt yaraları için oldukça faydalıdır ve yaraların hızlı kapanmasında önemli rol oynar.

Kiraz sapı vücutta ki toksinleri atar ve idrar yollarını temizler. Özellikle spor ile desteklendiğinde selülit oluşumunu önler ve selüliti giderir. Vücuda direnç, kaslara zindelik sağlar. Böbrek taşı oluşumunu önler.

Kiraz Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:
* 1 kg kiraz
* 1 çay bardağı sirke
* 1 yemek kaşığı kaya tuzu
* 4 litre su

Kiraz Sirkesinin Yapılışı: Kiraz sirkesi yapmadan önce sirkeyi yapacağınız kirazların olgun yumuşak kirazlar olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Olgunlaşmış kirazların ezilme işlemi daha kolay olacaktır.

İlk olarak sirkeyi hazırlayacağımız kavanozun içerisine (5 litrelik kavanoz kullanabilirsiniz) kirazları ezerek çekirdekleri ile birlikte koyun. Ardından üzerine 4 litre su ilave edin. Son olarak tuz ve 1 çay bardağı sirkeyi de ilave edin. Mayalayacağınız sirke elma veya üzüm sirkesinden herhangi biri olabilir. Ardından kavanozu önce bir bez yardımıyla hava almayacak şekilde kapatın ardından kapağını sıkıca kapatın.

Hazırlamış olduğunuz sirkenin hazır hale gelmesi için serin bir ortamda 15-20 gün muhafaza etmelisiniz. 15-20 gün sonra sirkeniz hazır olacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa 1 er bardak içmenizi tavsiye ederiz. Eğer direkt olarak içmekte zorluk yaşıyorsanız sirkenizi ayran yaparak veya bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Sirkenin üzerinde zamanla beyazlaşma veya küf oluşabilir. Bu kısımları süzerek kiraz sirkesini içmeye devam edebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • Merhaba,
    Isparta’nın Uluborlu Kasabasında Avrupa’dan Kiraz kalitesi ile ödül almış kirazlardan. Uluborlu’nun kapı dağından çıkan doğal kaynak su ile yaptığımız kiraz sirkesi bulunmaktadır. Sirkeyi yaparken hiç bir kattı maddesi kullanmadan Dede den kalma özel formül ile ürettik. Sirke konusunda iddialıyız lütfen arayın.
    Engin AKAR Tel: 0544 824 96 11