Organik Günler

Kılıç Çiçeği, Peygamber Paşa Kılıcı Bitkisi

Paşa Kılıcı Bitkisi - Kılıç Çiçeği

Doğal bir oksijen makinesi olan kılıç çiçeğini; paşa kılıcı, peygamber kılıcı isimleriyle duymuş olabilirsiniz. Evlerimizde ve ofislerde yıllardır geleneksel olarak baktığımız saksı bitkisinin ta kendisidir. Yazımızda paşa kılıcının özellikleri ve faydalarından, bakımı, yetiştirilmesinde olması gereken toprak cinsine, saksısına, sulama ve çoğaltma yöntemlerine kadar bir çok alanda ele aldık.

Hakkında Bilgi: Kılıç çiçeği çok bilinen ismiyle Peygamber kılıcı çiçeği bir çok evde karşımıza çıkan salon bitkilerinden bir tanesidir. Diğer çiçeklerin aksine tam bir oksijen makinesi olan bu çiçek dayanıklılığı sayesinde de tercih edilir.

Anavatanı Batı Afrika olan kılıç çiçeğinin Latince ismi Sansevieria cylindrica’dır. Halk arasında paşa kılıcı, kılıç çiçeği, peygamber kılıcı gibi değişik isimlerde kullanılır. Yıllardır modası geçmeyen süs bitkilerinden bir tanesidir. Gölgeye, güneşe, susuzluğa karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir.

Kılıç Çiçeği – Paşa Kılıcı Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaprakları desenlidir ve yukarı doğru dimdik kılıç gibi uzamaktadır.

Bodur kılıç çiçeği türünde yaprakları çok fazla uzamaz ve kenarlara doğru yayılır.

Kış soğuklarına karşı çok dayanıklı bir bitki değildir. Kış soğuklarında dışarıda bırakılması doğru olmaz.

Tam bir oksijen makinesidir. Paşa kılıcı çiçeği gece boyuna karbondioksit depolayıp oksijen açığa çıkarır.

Kılıç çiçeği gündüz enerji ve besin üretir.

Özellikle geceleri serin ve esintili ortamları sever.

Yaşlandıkça daha güzel ve sağlıklı yapraklar üreten bir bitkidir.

Peygamber kılıcının havayı temizleyici özelliği vardır.

Susuzluğa dayanıklı olması ofislerde kullanımını kolaylaştırır.

Ofislerde oluşabilecek zararlı gazları çekme özelliğine sahiptir. (kimyasal malzemelerden yayılan gazlar)

Bakımı kolay bir bitkidir.

Az ışık olan gölge yerlere daha iyi uyum sağlar fakat güneşte daha sağlıklı gelişme gösterir.

Güneş olmasa bile çok ışık olan yerlerde bulundurulması daha faydalı olacaktır.

Humuslu ve havadar toprağı sever.

Toprağına ponza taşı karıştırılması paşa kılıcının ömrünü uzatır ve daha sağlıklı gelişmesini sağlar.

Bir miktar kum karışımı da kılıç çiçeğinin ince kökleri geliştirmek için önemlidir.

KILIÇ ÇİÇEĞİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Aslında kılıç çiçeğinin yetiştiriciliği oldukça basittir. Çünkü çok dayanıklı bir çiçektir. Ancak biz profesyonel olarak yetiştirmek isteyenler için ayrıntılı açıklama hazırladık.

Kılıç Çiçeği Toprağı Nasıl Olmalı? TOPRAK SEÇİMİ;

Hazır lifli çiçek topraklarının içerisine 4 te 1 oranında ponza taşı karıştırmalısınız.

Doğal humuslu toprak paşa kılıcı için en faydalı topraktır. Bu toprağa 6 da 1 oranında kuvars kumu ve 1 ölçüde ince taneli ponza taşı karıştırırsanız kılıç çiçeği için en verimli toprağı elde etmiş olacaksınız.

Perlit kılıç çiçeği bitkisi için kesinlikle önerilmez. Toprak karışımında perlit kullanmayınız.

Peygamber Kılıcı Çiçeği Nasıl Saksı Sever?

SAKSI SEÇİMİ:  Çok derin ve büyük saksılara gerek yoktur. Yayvan saksılar da yeterli olur. Eğer derin bir saksı kullanıyorsanız çok fazla toprak ile doldurmamalısınız. Yalnızca rizomların toprakla örtülmesini sağlamanız yeterli olacaktır.

Peygamber kılıcı çiçeği için her yıl saksı değiştirmeniz yararlı olacaktır. Zaten hızlı gelişme gösteren bir bitki olduğu için her yıl biraz daha büyük bir saksıya ihtiyaç duyabilirsiniz. İlkbahar aylarında saksısını değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Paşa Kılıcı Çiçeği Nasıl Sulanır?

SULAMA TAVSİYESİ: Paşa kılıcı bitkisi suyu depolar ve sonra kullanır. Bu sebeple bitkinizin toprağı yarısına kadar kurumadığı müddetçe sulama yapmamalısınız. Kış aylarında ise daha az ve az miktar su ile sulamaya devam etmelisiniz.

Bitkinizi sulayacağınız suyun klorsuz olması yaprakların sağlıklı gelişmesi için önemlidir. 1 gün boyunca ağzı açık bir şekilde dinlendirdiğiniz suyun kloru tamamen yok olacaktır.

Kılıç Çiçeği Çoğaltılması Nasıl Yapılır?

NASIL ÇOĞALTILIR? 2 farklı şekilde çoğaltılması mümkündür. 1. yaprak çeliğiyle çoğaltmaktır. En kolay ve avantajlı çoğaltma şekli böyledir. 2. yöntem ise köklerinden bölerek çoğaltmaktır. Bu yöntemi pek kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

Yaprak İle Kılıç Çiçeği Çoğaltılması: Yaklaşık 15 santimetre boyunda ki yaprak çeliğiyle çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer daha uzun yapraklarınız var ise keserek bölebilirsiniz. Yaprakları hazırladıktan sonra bir müddet uçlarının kurumasını bekleyin. Ardından toprağa ekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Toprağınızın üst kısmını kurudukça sulayın. Güneşli ve çok soğuk olmayan bir ortamda yapraklar kısa zamanda köklenerek toprağa tutunacaklardır. Sulama işlemini bu süreçte normal bitkiye göre saha fazla yapmalısınız. 15 santimetrelik yaprağın 7-8 santimetrelik kısmı toprağın altında kalmalıdır. 2-3 ay içerisinde köklenerek toprağa tutunacaklardır.

Rizomlarına Ayırarak Kılıç Çiçeği Çoğaltılması: Başta da belirttiğimiz gibi pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Yapmanız gereken ilk olarak kılıç çiçeği bitkisini saksısından çıkararak geniş bir leğene koymanız. Ardından 2 ye veya 3 e bölerek ayırabilirsiniz.

Fakat çoğaltma işlemini yapmak için kılıç bitkinizin en az 10 parça çoğalmış olması gerekir. Ayırma işlemini keserek yapın. Kestikten sonra 2 gün o şekilde bekletin. Bu sürede kesilen yerler kurusun. 2 gün geçtikten sonra saksılara dikin ve toprağınızı sulayın.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

4 comments

  • İyi akşamlar. Bodur kılıç çiçeği çiçek açar mı acaba? Hiçbir yerde cevabını bulamadım.Teşekkürler.

    • evet açıyor ama sanırım duyduğuma göre dişisi ve erkeği varmış bitkinin bendeki açıyor ve harika kokuyor