Organik Günler

Keten Tohumu Zayıflama Çayı ve Yağı

Keten Tohumu Zayıflama Çayı ve Yağı

Omega-3 Deposu olan KETEN TOHUMU ve KETEN TOHUMU YAĞI zayıflama amacıyla da kullanılabiliyor.

Keten bitkisi hakkında: Keten ince sapları olan ve uzunluğu 1-2 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. 5 yaprağı olan açık mavi veya kırmızı renkte çiçekleri olan bir bitkidir. Keten bitkisinden elde edilen lifler kağıttan kıyafete kadar bir çok üretim alanında kullanılmaktadır.

Keten Tohumunun Özelliği: Bağırsakları çalıştırması ve içerdiği yüksek lif sayesinde kilo vermeye yardımcı bir tohumdur. Bir zayıflama programı uygularken keten tohumu tüketmeniz kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. Bu süreçte bitkisel yağ alımına özen göstermeniz önemlidir.

Bir çok faydasının yanı sıra zayıflamada oldukça etkili bir tohumdur. Kısaca faydalarından bahsetmek gerekirse;

Keten Tohumu ve Yağı Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Ketenin tohumundan elde edilen yağ omega-3 bakımından oldukça zengindir. Bu da kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığa karşı fayda sağlamaktadır.

Öksürüğe iyi gelmektedir.

Güçlü bir antioksidandır.

Yoğurda karıştırılarak zayıflama amacıyla kullanılır.

Mideyi sakinleştirici etkisi vardır.

Bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır.

Boğaz ağrılarına karşı tedavi edicidir.

İdrar söktürücü etkisi vardır.

Depresyon tedavisinde tavsiye edilmektedir.

Kolon ve meme kanserine karşı koruyucudur. Hastalığın yayılmasını engeller.

Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kandaki glikoz seviyesini düşürücü etkisi vardır.

Keten tohumu kalp krizi geçirmiş hastalar için önerilmektedir.

Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan dikkat dağınıklığına karşı

Keten Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı keten tohumu için 2 fincan su yeterli olmaktadır. İlk olarak keten tohumlarını güzelce ezin. Eğer kahve öğütücünüz var ise onu kullanabilir yoksa havanda da kolaylıkla ezebilirsiniz. Ardından kaynamış olan suya keten tohumunu atın. Dilerseniz tatlandırmak için karanfil, zencefil veya tarçın kullanabilirsiniz. Kaynamış suya attığınız karışımı 8-10 dakika demledikten sonra içebilirsiniz.

Keten Tohumu Yoğurt Kürü ile Zayıflama

Her gün düzenli olarak 1 kase doğal ev yoğurdunun içine bir miktar keten tohumu ekleyerek tüketin. Zayıflatıcı etkisi kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Yan Etkileri – Zararı

Her gıda da olduğu gibi aşırı tüketiminde zararlı olabilecek bir tohumdur. İçerdiği yüksek lif sayesinde fazla tüketiminde sindirim sistemini olumsuz etkiler ve mide bulantısı, hazımsızlık ve kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Eğer tüketirken yeteri miktarsa su almazsanız bağırsakların tıkanmasına yol açabilmektedir.

Çok tüketildiğinde bazı bünyelerde şişme, kaşıntı, nefes almada zorluk, zor yutkunma gibi problemler oluşturabilmektedir.

Diyabet hastalarında hipoglisemi oluşturabilir. Bu sebeple diyabet hastalarının doktora sorarak keten tohumu tüketmesi tavsiye edilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.