Organik Günler

Kestane Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kestane Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

KESTANE BALI HAKKINDA BİLGİ

Kestane Balı Nedir?

Bal arılarının yaz mevsiminin başlamasıyla sadece kestane ağacının çiçeklerinden elde ettikleri bala kestane balı denir. Yani elde ediliş anlamında kestane balını diğer ballardan ayıran en önemli özelliği arıların sadece kestane çiçeğinden beslenmesidir. Ancak bu her zaman yüzde yüz seviyesinde olmak zorunda değildir. Yani arılar kestane ormanlarının yetersiz kaldığı yerlerde orman bitkileri ve ıhlamur ağaçlarından da beslenebilmektedir.

Kestane Çiçeği
Kestane Balı Elde Edilen Örnek Bir Kestane Çiçeği

Kestane balı özellik bakımından daha koyu kıvamda, koyu kahve renginde, biraz acı, keskin bir tadı olan aynı zamanda kestanenin tadını ve kokusunu da içeren lezzete sahiptir. Çiçek balından daha koyu renktedir ve çiçek balına oranla 2 kat daha fazla demir ve 4 kat fazla kalsiyum içerir. Ayrıca kestane balı mikrop öldürücü özelliği ile de tanınır.

Kestane Balı Faydaları – İyi Geldiği Hastalıklar

* Astım, bronşit, nefes darlığı ve öksürüğe karşı doğal bir antibiyotik olduğu için etkilidir.
* Antioksidan bakımından çok zengindir. Kansere karşı kalkan görevindedir.
* Ağız yaralarına, aft çıkmasına karşı faydalıdır.

* Kestane balı vücuda güç, kuvvet, zindelik vererek halsizliği, yorgunluğu giderir.
* Vücudun herhangi bir bölgesindeki ağrı ve sancıları giderdiği iddia edilir.
* Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır. Bu sayede kan akışını sağlar, tıkanıklıkları, pıhtılaşmayı ve damar sertliğini engeller.
* Kabızlığa karşı iyi geldiği bilinir. Ayrıca iştah açıcı ve kan şekerini artırıcı özelliğe sahiptir.

Not: Kestane balık çok güçlü ve etkili bir bal olması nedeniyle günde 1 – 2 kaşıktan fazla tüketilmesi önerilmez. Fazla tüketilirse baş dönmesi yapabilir. Bunu haricinde alerjik hastalığı olan kişilerin de daha dikkatli tüketmesi gerekir.

*** Kestane Balının Piyasa fiyatı oldukça pahalıdır. Bunun sebebi de ülkemizdeki kestane ormanlarının yetersizliğidir. Özellikle Bursa ilindeki ve Doğu Karadeniz bölgesindeki (Rize, Artvin..) kestane ağaçlarının korunması ve ormanların artırılması önem arz etmektedir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.