Organik Günler

Keemun Çayı – Doğal Siyah Çay

Keemun Çayı - Siyah Çay

Bambaşka bir siyah çay “KEEMUN ÇAYI” hakkında bilgi, keemun çayının faydaları, kullanımı ve üretimine dair tüm ayrıntılar…

Organik Günler – Keemun çayı Çin’in Anhui bölgesinde yetiştirilen Çin kırmızı çayı ve şarap çayı olarak da bilinen bir çaydır. Şarap çayı olarak adlandırılmasının sebebi keemun çayının kırmızı şarabın tadına benzemesinden kaynaklanır. Keemun çayı hafif mayhoş ve ekşi bir lezzettedir.

Keemun çayı son zamanlar popülerliğini artıran bir çay çeşididir. Keemun çayını bu kadar özel olmasının sebebi yetiştirildiği topraktır. Myrcenol adı verilen esans yağı çaya lezzeti veren bir diğer önemli maddedir. Aynı zamanda bu madde lavantaya da kokusunu veren maddenin aynısıdır.

Keemun çayını bir diğer değerli kılan özelliği ise normal çaya göre içerisinde 100 kat daha fazla Gerenoil bulundurmasıdır. Gerenoil çayın asıl tadını veren ana aromalardan bir tanesidir.

Keemun Çayı Faydaları – Sağlık Alanında Kullanımı

* Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara karşı direnç sağlar.

* Vücutta ki ödemin atılması, idrar söktürme ve vücudu temizleme özelliği vardır.

* Dişleri güçlendirir. Diş çürümelerine karşı etkilidir.

* Bağırsak florasını düzenlemeye ve sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.

* Ödemi vücuttan atıyor ve kişiyi tok tutuyor. Bu da kilo vermede etkili oluyor.

* Zayıflamada yardımcıdır. Kilo verme amacıyla yoğun olarak satışı yapılmaktadır. Zayıflamak için kullanılan çaylarla ilgili ayrıca Kiraz Sapı Çayı ile Zayıflama ve Faydaları başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

* Nefrit hastalıklar, idrar yolları rahatsızlıkları, taş oluşması, hazımsızlık, kronik gastroenterit  gibi problemlerin oluşmasına karşı vücuda direnç sağlar.

Keemun çayı klasik siyah çayın işleme yöntemine göre üretilir. Fakat son aşamaya gelindiğinde kurutma yerine keemun çayının yaprakları kavrulur. El ile ve geleneksel yöntemler ile üretilen bir çaydır. Uzman gözetiminde özenle üretim aşamaları gerçekleştirilir.

Keemun Çayı Nasıl Üretilir?

Geleneksel ortodoks yöntemi ile 4 aşamada üretimi gerçekleştirilir.

1.Aşama: Soldurma aşaması doğal soldurma ile yaklaşık 14 saat süre uygulanır.

2. Aşama: Kıvırma aşaması.

3. Aşama: Oksidasyon aşaması normal siyah çaya göre 2 kat daha fazla süre uygulanır.

4. Aşama: Kavrulma aşaması. Yaprakların renkleri koyu olana kadar kavrulma işlemi uygulanır.

Türkiye’de son zamanlarda keemun çayına talep hızla artmaktadır. Özellikle zayıfltıcı özelliği sayesinde tercih sebebi olmaktadır. Tüketicilerin çayı almadan önce bakanlık onaylı olarak üretilmiş çayları tercih etmeleri önemlidir. Keemun çayı ülkemizde 50 gramı 15 TL’den alıcı bulmaktadır. Sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Geleneksel Çin tıbbında vücudu koruyucu özelliği olması ve uzun, sağlıklı bir yaşam için önerilmektedir.

Keemun çayı kullananlar mutlaka sonuçlarını yorum yaparak okurlarımıza aktarsın. Ayrıca üretici ve satıcıların da konu hakkındaki görüşlerini bekliyoruz. Sağlıcakla kalınız.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.