Organik Günler

Karpuzun Faydaları – Karpuz Çekirdeği ve Kabuğu

Karpuzun Faydaları -Çekirdek ve Kabuğu Hakkında

ILIMAN VEYA SICAK İKLİMDE YETİŞEBİLEN, SOĞUK VE DON OLAYLARINA KARŞI ÇOK HASSAS OLAN KARPUZ, YAZ MEVSİMİNİN MÜKEMMEL BİR SERİNLETİCİ MEYVESİDİR. KARPUZ MEYVE OLARAK FAYDALARININ HARİCİNDE KABUKLARI, ÇEKİRDEKLERİ İLE DE GENİŞ KULLANIM ALANINA SAHİPTİR.

Organik Günler – Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz aşırı sıcaklarda besleyici ve serinletici özelliğiyle ön plana çıkıyor. Özellikle likopen ve C vitamini bakımından zengin bir meyve olan karpuz kansere yakalanma riskini azaltıyor ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlıyor. Aynı zamanda karpuz meyvesinin içeriği %91 oranında su’dur. Bu sayede sıcak yaz aylarının en popüler meyvesi haline gelmiştir.

Öncelikle genel olarak karpuzun faydalarına özetle göz atalım, ardından karpuz çekirdeği ve karpuz kabuğu kullanım alanları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Karpuzun Faydaları

Özellikle spor sonrası yaşanan kas ağrılarını hafifletir.

Kötü kolesterolü düşürür. Bu sayede yüksek kolesterole bağlı damar tıkanıklıklarını önler.

İçerisinde bol miktarda likopen maddesi bulundurur. Likopen meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren kanseri önleyen, sarı nokta ve katarakt hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir maddedir.

Özellikle kilolu kişilerde yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

Kalori olarak oldukça düşük olması ve besleyici olması sebebiyle diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Aynı zamanda lifli bir yapıya sahip olması tokluk hissi verir. Dikkat edilmesi gereken nokta karpuzunda şeker içerdiğidir. Aşırı tüketiminde kan şekerini yükseltebilir.

İçerisinde bulunan bol miktarda A vitamini sayesinde göz için çok faydalıdır. Göz kuruluğu, göz enfeksiyonu ve görüş zayıflığı gibi bir çok problemi tedavi eder.

Karpuzda bol miktarda flavonoid, karatenoid ve triterpenoids bileşikleri vardır.

C ve A vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengin bir meyvedir.

Lif bakımından zengin olması sindirimi kolaylaştırır.

Karpuz Çekirdeği Ne İşe Yarar, Özellikleri ve Faydaları

Ülkemizde özellikle Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerinde meşhur olan karpuz meyvesinden çekirdeğine kadar her zerresi faydalı olan bir meyvedir. Genellikle çoğumuz karpuz yerken çekirdeklerini ayırırız. Uzmanlar bu zamana kadar karpuzun çekirdeğini ayırma davranışının yanlış olduğunu özellikle çiğneyerek tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Karpuz çekirdeği çiğnenerek tüketildiğinde içerisinde bulunan cucurbocitrin maddesi sayesinde tansiyon düşürmede, idrar söktürmede, idrar yollarını temizlemede ve bu sayede böbreklerin iyi çalışmasında faydalıdır.

Karpuz çekirdeğinin bir farklı kullanım alanı ise yakıt olarak kullanılmasıdır. Karpuz çekirdeklerinin içerisinde ki yağ bir takım işlemlerden geçirilerek dizel araçlar için yakıt oluşturulur.

Çekirdeğin İçerisi Çok Yararlı: Karpuz çekirdeği tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta çiğnenerek tüketilmesidir. Çiğnendiği takdirde hem faydaları daha belirgin bir şekilde kendini gösterecek hemde tüm yutulması durumunda oluşabilecek apandisti tıkama riski önlenecektir.

Karpuz Kabuğu Neye İyi Gelir, Kullanım Alanları ve Faydaları

Elma ve karpuz gibi sert meyveler mekanik temizlik sağlayarak ağızda çürüklere neden olan asit miktarını azaltır. Bu sayede diş ve diş etleri için oldukça faydalıdır. Ayrıca diş etlerine de masaj etkisi yapar.

Karpuz Kabuğunun İçindeki Beyaz Kısım: Karpuzun özellikle kabuğunda ki beyaz kısım ağızda çiğnenerek gargara yapıldığında ağzın içini temizler. Ayrıca ağızda oluşan kötü kokulara karşı da etkilidir.

Karpuz kabuğunda bulunan sitrülinin ve resrevetrol maddeleri; kan dolaşımını hızlandırıcı, antioksidan bakımından zengin olması sebebiyle kanser önleyici ve yaşlanmayı geciktirici özellikler gösterir.

Karpuz kabuğu ayrıca büyük baş hayvanlara yem olarak verilerek kullanılabilir. Özellikle at tarzı hayvanlar karpuz kabuğu yemekten çok hoşlanırlar.

** Karpuzun faydaları, yetiştiriciliği, kullanım alanları ve karpuz seçme işlemine dair bilgi ve tecrübelerinizi yorum yazarak okurlarımıza aktarabilirsiniz. Teşekkürler sağlıcakla kalınız. Organik Günler Gönüllüsü


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.