Organik Günler

Karbonat Sirke ile Ev Yapımı Doğal Lavabo Açıcı

Karbonat Sirke ile Ev Yapımı Doğal Lavabo Açıcı

LAVABO TIKANMASINA EN DOĞAL YÖNTEM KARBONAT SİRKE KARIŞIMIDIR. EVDEKİ DOĞAL ZEHİRSİZ KİMYASAL OLMAYAN EN ETKİLİ LAVABO AÇICI OLARAK KULLANILIR.

Evde doğal temizlik yöntemlerinde etkili maddelerden birisi kuşkusuz karbonat olarak bilinir. (Bknz. Alternatif Tıp Buluşu Karbonat LimonSirke de zaten hemen hemen her türlü hastalığa veya temizlikte en popüler malzeme olarak kullanılır. Sirke ile ilgili eski yazılarımızdan Evinizden Elma Sirkesi Eksik Olmasın başlıklı makaleyi inceleyiniz.

Lavabolarda tıkanıklık problemi zaman zaman evde veya iş yerlerimizde yaşanmaktadır. Lavaboları açmak için çoğu zaman kimyasal lavabo açıcılara başvurmaktayız. Bu tür kimyasal maddeler işe yarıyor gibi görünse de aslında insan sağlığı açsından oldukça zararlıdır. Lavabo açma esnasında çoğu zaman sıçrama ve köpürme yaşanmakta ne kadar dikkat etsek de bu esnada kimyasala maruz kalabilmekteyiz. Aynı zamanda bu tür kimyasallar aşındırıcı etki gösterip borulara zarar verebilmektedir.

KARBONAT SİRKE YÖNTEMİYLE TIKANMIŞ LAVABOYU TEMİZLEMEK

Tıkanmış lavaboları açmak için kimyasallara maruz kalmadan evinizde doğal yöntemler uygulamak istiyorsanız bu yöntemi gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Evinizde bulunan yalnızca 2 madde ile lavaboları nazik bir şekilde açabilirsiniz. İşte o yöntem:

Lavabo Açmak İçin Gerekli Malzemeler:
* 1 su bardağı karbonat veya çamaşır sodası
* 1 su bardağı sirke ( Çok tıkanmış bir lavabo ise 2 bardağa çıkarabilirsiniz.)
* 1 litre kaynar su

Ev Yapımı Lavabo Açıcı Nasıl Uygulanır?

İlk olarak karbonatı veya çamaşır sodasını lavabonun deliğine boşaltın. Karbonatın üzerine  sirkeyi dökün. Sirke ile karbonatın köpürdüğünü göreceksiniz. Bu esnada lavabo borularında ki kalıntılar yerlerinden oynayacaktır. Köpürme bittikten sonra kaynamış olan sıcak suyu lavaboya boşaltın. Bir pompa yardımıyla dikkatli bir şekilde lavabonuzu pompalayın.

* Bu işlemi ayda bir defa düzenli olarak uygularsanız çok ciddi lavabo tıkanmaları ile karşılaşmaz, tesisatçı çağırmak durumunda kalmazsınız. Ayrıca sirkenin her zaman hijyen açısından önemli olduğunu da unutmayınız.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • Harika bir yöntem ben zaten. Yapıyordum ,Tavsiye ederim ,Astimim var o yüzden bunu uyguluyoruz.