Organik Günler

Karaçalı Bitkisi ve Çayının Faydaları

Karaçalı Bitkisi ve Çayının Faydaları

Böbrek Taşına Doğal Bitkisel Tedavi: KARAÇALI BİTKİSİ
Organik Günler – Karaçalı bitkisi ülkemizde yetişen en değerli bitkilerden bir tanesidir. Bitkinin en önemli etkisi ürogenital sistem üzerindedir. Anadolu’da böbrek taşlarını düşürmede doğal yöntem olarak yaygın olarak kullanılır. Bunun yanında idrar söktürme, ödem atma ve böbrekte ki protein kaçağını azaltmaya kadar bir çok faydası vardır.

Karaçalı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Böbrekte oluşan protein kaçağını önlemede faydalıdır.

İdrar söktürücüdür.

Çıban ve yara oluşumlarına karşı tedavi edici özelliği vardır.

Böbrek taşını düşürmede yardımcıdır.

Böbrekte taş ve kum oluşumunu önler.

Gözde oluşan iltihaplanmalara karşı iyileştirici özelliğe sahiptir.

Vücutta ki ödemi atar.

DİPNOT: Karaçalı bitkisi bazı bölgelerde Çalıdikeni, Sincandikeni, Karadiken ve İsadikeni olarak da bilinir. Bilimsel ismi ise; Paliurus spina-christii’dir.

Karaçalı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 1 fincan su
  • 1 tutam kurutulmuş karaçalı yaprağı
  • Bal veya limon (tercihen)

Karaçalı Çayı Nasıl Yapılır?

Önceden kaynatılmış 1 fincan klorsuz suyun içerisine 1 tutam karaçalı otu ilave edilir. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz tatlandırmak için bal veya limonda ilave edebilirsiniz. Bal ve limon hem çayınızı tatlandırır hemde bilindiği üzere böbrek taşı problemlerine karşı iyi gelmektedir. Daha etkili ve faydalı bir karışım elde etmek istiyorsanız bal ve limonu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Karaçalı bitkisinin yapraklarını temiz ve havadar bir ortamda güneş ışığına direkt olarak maruz bırakmadan kendinizde kurutabilirsiniz.

Karaçalı Bitkisinin Kullanımı Nasıldır?

Böbrek taşı problemine karşı yukarıda tarifini verdiğimiz karaçalı çayını kullanmalısınız. Gün içinde 2 fincan içmeniz yeterli olacaktır. Yalnız kara çalı çayı her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır.

Çıban ve yara oluşumuna karşı karaçalının yaprağını bir havanda dövün. Elde etmiş olduğunuz lapayı problemli bölgenize sürün ve sarın. 2 saat bu şekilde beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu yöntem ile sivilce ve akne problemlerinizi de giderebilirsiniz.

Gözde oluşan iltihaplanmalar için ise hazırlamış olduğunuz karaçalı çayı ılık iken pamuk batırın. Ardından gözlerinizi kapatın ve pamuğu gözlerinizin üzerine koyun. Bir müddet bekletin.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • Karaçalı bizim bölgemizde draga çalısı veya draga dikeni adıyla tanınır