Organik Günler

İstiridye Mantarı Hakkında Bilgi

İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİMİ

SON YILLARDA “ÇOK KAZANDIRAN, GİRİŞİMCİLİK BAŞARILARI” SLOGANLARI ile ADINDAN SÖZ EDİLEN, aynı zamanda lezzeti ile de nam salmış İSTİRİDYE MANTARI kelime anlamı olarak nereden gelmiştir, üretimine ve yemeğinin tarifine dair püf noktalar..

İSTİRİDYE MANTARI NEDİR?

Bilimsel ismiyle Pleurotus ostreatus yani istiridye mantarı, yaprak, kavak, selvi, karakulak mantarı gibi çeşitli isimleriyle tanınan doğada yetişebilen mantar türüne verilen bir isimdir.
Bu mantar doğada kayın ve kavak gibi ağaçların gövdelerinde istiridye şeklinde yetişmesi sebebiyle adını “istiridye mantarı” olarak almıştır. Ayrıca kültür ortamlarında yetişebilen nadir mantar çeşitleri arasında yer alır. Güzel bir kokuya ve lezzete sahip olan istiridye mantarı, Ülkemizde son yıllarda oldukça ilgi görmüş, tüketimi ve üretimi bazında ciddi talep görmeye başlamıştır.

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Ağaç Kütüklerinde Mantar Üretimi: Ağaç kütükleri kullanılarak üretilecek istiridye mantarı için en uygun kütük kayın veya kavak tarzı yumuşak dokulu ağaçlardan olmalı. Matkap ucuyla kütük çevresine 4-5 cm büyüklüğünde delikler açılır ve miseller deliklerin içerisine yerleştirilir. Tohumların üzeri eritilmiş bal mumuyla kapatılır. Kütükler ise siyah poşetle örtülür. 1 – 2 ay kütükler bu şekilde poşetli bekletilir ve yaklaşık 5 ay sonra ilk hasat elde edilebilir.

Kompost Yöntemiyle İstiridye Mantarı Yetiştirilmesi: Bitkisel atıklardan hazırlanacak kompostlar, mantarların gelişimine engel olmaması için steril olmalıdır. Bu sebeple haşlama yöntemiyle pastörize işlemi yapmalısınız. Hazırlanacak kompost şeffaf naylon poşetlere doldurulur ve misel ekimi yapılır. Ardından poşet bağlanıp steril bir çivi ile poşete delikler açılır. Karanlık bir ortamda 1 ay kadar bekletilerek misel sarımı gerçekleştirilir. Ardından poşete küçük kesikler atılarak mantarların çıkması sağlanır.

İstiridye Mantarının Türkiye Pazarı

Türkiye’de oldukça yaygın ve rağbet gören bir girişimciliktir. Üstelik devlet istiridye mantarı yetiştirmek isteyen gençlere hibe desteği vermektedir. Kosgeb de destekliyor. 100 m2 lik bir kapalı alan üretim yapmanız için yeterli olacaktır. Pazar olarak toptan satın alan firmalar bulunmakta, dilerseniz daha yüksek fiyatlara internet üzerinden de satabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Başlıca Sağlığa Faydaları

★ Anemi yani kansızlığa karşı fayda sağlar
★ Mantar türleri içerisinde en fazla B1 ve B2 vitamini miktarına sahiptir.
★ Tansiyona iyi gelir.
★ Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
★ İçerisinde bulunan “Lentinian” isimli maddenin vücuttaki tümörleri yok ettiği bilinir.
★ Damar sertliğine ve enfeksiyonlara karşı korur.

Daha bir çok faydası olan istiridye mantarı hakkında sizde bilgilerinizi yorum yaparak aktarabilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

3 comments

    • MAGNEZYUM ÖLÇÜMÜ YAPTIRIN…AYNI SORUN BENDE VARDI.DOKTOR TAHLİLİ SONUCU MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ VARMIŞ HAP KULLANDIM GEÇTİ…

  • DR GİT MAGNEZYUM TETKİKLERİ ÇALIŞTIR BENCE BÖYLE OT İŞLERİNLE UGRAŞMA