Organik Günler

Ispanak Tozu Nasıl Yapılır?


Ispanak Tozunun Yapılışı ve Kullanımı

Ispanak, Amaranthaceae ailesinden yaprakları koyu yeşil renkli ve etli tek yıllık otsu bir bitkidir. A, C, E ve B vitaminleri ile magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri bakımından zengin bir besindir. Ayrıca içerisinde bol miktarda demir barındırır. Yemeklerde, böreklerde, pastalarda kullanıldığı gibi kurutularak elde edilen tozu da bir o kadar faydalıdır ve kullanılmaktadır.

Ispanağın %91’i sudan oluşur. Kurutma işleminden sonra yaklaşık 12-13 kilogram ıspanaktan 1 kg kuru ıspanak kalmaktadır.

Ispanak Tozunun Faydaları Nelerdir?

Dünyada ki en besleyici besinlerden biri ıspanak tozudur. A, B, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca manganez, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum ve folat bakımından zengin bir besin kaynağıdır.

Ispanak tozu iyi bir antioksidandır. İçerisinde betain, bitkisel kaynaklı omega-3 yağ asitleri ve glikogliserolipidler barındırır. Bu maddeler vücutta iltihaplanma oluşmasını önler. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve göz sağlığını koruyarak görmeyi kolaylaştırır.

Yapılan araştırmalara göre doğal ıspanak tozunun bazı kanser türlerinden kurtulmada etkili olduğu görülmüştür. Prostat,meme ve yumurtalık kanserlerine yakalanma riskini %40’a kadar azalttığı görülmüştür. Ayrıca sindirim sisteminde ki iltihaplanmaları önleyici özelliği sayesinde kolon kanserine yakalanma riskini de güçlü ölçüde azaltır.

Ispanak Tozu Nasıl Yapılır?

Ispanaklar iyice yıkandıktan sonra yaklaşık 3-5 dakika buharda haşlanır ve temiz bir bezin üzerine serilir. Ardından fırın 60-70 dereceye ayarlanır. 4-5 saat kadar fırında kurutmaya bırakılır. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra robot yardımıyla toz haline getirilir.

TOZ ISPANAĞIN KULLANIM ALANLARI

Ispanak Tozu Nerede Kullanılır?

Ispanak tozu yemeklerde, pastalarda, hamur işlerinde aroma, renk veya koku vermek amacıyla kullanılabilir.

Et, balık veya tavuk marine ederken kullanılır. Farklı bir lezzet katar.

Köfte veya çiğ köfte harcında kullanılır.

Pirinç veya bulgur pilavına katılarak tüketilebilir.

Markarna, mantı veya erişte yapılırken hamuruna renk ve aroma vermek amacıyla konulabilir.

Evde beslediğiniz kuş veya evcil hayvanların mamasının içine takviye gıda olarak koyabilirsiniz.

Bebek ve küçük çocukların mamalarına doktor kontrolünde ilave edebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.