Organik Günler

İncir Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları

incir çekirdeği yağı

Mucize bir meyve olan incirin çekirdeğinden elde edilen yağın sağlığımıza yararları, nasıl kullanılması gerektiği ve incir çekirdeği yağı hakkında merak edilenleri Organik Günler’deki bu makalemizde cevapladık…

İncir çekirdeğinin yağı tam bir Omega 3 – 6 – 9 Deposudur…

İncir Çekirdeği Yağının Kullanımı ve Faydaları

İncir uzun yıllardır bir çok faydası olduğu bilinen bir meyvedir. Eski çağlarda madeni paralara bile resmi basılmış faydaları uzun yıllar önce keşfedilmiştir. Son zamanlarda Türkiye özellikle incir çekirdeği yağının ihracatında önemli bir konuma gelmiştir. Doğal bir ilaç olan incir çekirdeği yağının saçlardan, aknelere kadar bir çok alanda kullanımı mevcuttur. İşte incir çekirdeği yağının çeşitli kullanım alanları ve faydaları:

İNCİR ÇEKİRDEĞİ VE YAĞININ FAYDALARI;

İncir Çekirdeği yağı yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

Yüksek oranlarda Omega 3-6-9 yağ asitlerini içermesi sebebiyle cildi dıştan içe besleyerek nemlendirir.

Zengin lif yapısı sayesinde zayıflamaya yardımcıdır. Kilo vermeyi kolaylaştırır.

İncir çekirdeği yağı; magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır, demir gibi mineraller ve çok güçlü antioksidan kaynağı olan A, E ve K vitaminleri bakımından zengin bir kaynak sunar. Ayrıca metabolizma için koruyucu etkiye sahiptir.

İncirin içeriğinde bulunan kalsiyum kemik sağlığını önemli derecede korur.

Düzenli olarak incir çekirdeği yağı kullanımı sonucu saç ve cilt güzelliğinde – sağlığında olumlu etkisi olacaktır.

Saça parlaklık kazandırır, saçın kurumasını ve kırılmasını önler, kolay şekil almasına yardımcı olur.

Saçlarda İncir Çekirdeği Yağı Kullanımı:

Saç dökülmesi maalesef bir çok kişinin problemi olmuştur.  Yeteri kadar su tüketmemek, yanlış şampuan seçimi, hormonal değişimler, triod bozuklukları ve genetik olarak oluşabilen saç dökülmesine karşı yıllardır çare aramaktayız. Bazen denediğimiz yöntemler kepeğe yol açmış istediğimiz sonuçları elde edememişizdir. İncir çekirdeği saç dökülmelerine karşı içerisinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde oldukça faydalıdır. Ayrıca yalnızca saç dökülmelerinde değil kurumuş ve yıpranmış saçları canlandırmak içinde kullanılmaktadır.

Saç İçin Kullanım Şekli: İlk olarak incir çekirdeği yağını saç diplerinize iyice sürün. Ardından sıcak bir suda ıslattığınız havluyu iyice sıkın ve saçınıza sarın. Bir müddet bekletin ve ardından saçlarınızı yıkayarak iyice durulayın. Sağlıklı bir saçlara kavuşmak için bu işlemi haftada 2-3 defa tekrarlamanızı öneririz.

Çatlaklar İçin İncir Çekirdeği Yağı Kullanımı:

Bir çok kadın çatlaklarından oldukça şikayetçidir. Özellikle doğum sonrası oluşan çatlaklardan kurtulmak oldukça zordur ve can sıkıcıdır. İncir çekirdeği yağını kullanarak bu çatlaklardan kurtulmanız mümkün. 3 ile 6 hafta içerisinde doğum sonrası oluşan çatlaklardan ve deforme olmuş vücudunuzdan kurtulabilir, eskisi gibi canlı ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.

Gerdan Sarkması İçin İncir Çekirdeği Yağı:

Gerdanı sarkmış veya katlamalı bir hale geliş olanlar için incir çekirdeği yağı oldukça faydalı bir yağdır. Düzenli olarak kullanımda olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca gerdan da ki kırışıklıklar ve oluşan çizgiler içinde yok edici etkiye sahip bir yağdır.

incir çekirdeği haber

Sivilceleri Önlemek İçin İncir Çekirdeği Yağı:

Çoğunlukla ergenlik dönemlerinde görülen sivilce bir çok gencin canını sıkmaktadır. Yalnızca sivilceler için değil deri altında oluşan , siyah ve beyaz noktalar içinde kullanılan incir çekirdeği yağı düzenli kullanımda tedavi edici özelliğe sahiptir.

Sivilceler İçin Kullanımı: Günde 3 defa olmak üzere sivilceli bölgenize sürünüz. Kısa zamanda etkili sonuçlar alacaksınız.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

6 comments

  • KURANI KERİM de İNCİR adı geçmektedir.burada adı geçen her meyve incelendikçe her inceleyen bir başka faydalarını buluyor YÜCELER YÜCESİ RABBİM bir şeyi yaratır iken hiç bir zaman tek faydalı yaratmayıp çok faydalı olarak yaratmış ,inceledikçe inceleyenler hep birbirinden ayrı faydalarını buldular YARATAN NEDE GÜZEL YARATMIŞ incirde bunlardan biri

  • kendi labaratuarımızdan sonuçlar çıkmaya başladığını görmek, güzel bir şey…

  • Arkadaşlar aydında yaşıyorum incir bahçelerimiz var hem incir hemde zeytin yağı satıyoruz ayrıca kendi incir çekirdeği yağını kendimiz soğuk sıkım yöntemi ile sıkımını yapıyoruz. Piyasada gördüğünüz içine kimyasal karışmış ürünlerle hiç bir alakası yoktur. Fiyatı maliyeti sebebi ile biraz tuzludur ama kimyasal kullanıp cildinizi tahriş etmekten iyidir.Almak isteyenlere yardımcı olabilirim. 0551 712 98 14