Organik Günler

Horoz İbiği Çiçeği (Amaranth Bitkisi)

Horoz İbiği Çiçeği (Amaranth Bitkisi)

Amaranth bitkisi yani horoz ibiği nedir? Bakımı ve yetiştiriciliği nasıl olmalıdır? Amaranth çiçeği hakkında tüm merak edilenler OrganikGünler’de…

Horoz ibiği kendine özgü yapısı ile göze oldukça güzel görünen, alev şekline benzeyen bir çiçektir. Özellikle yaz ayları yaklaşırken çeşitli renk seçenekleri ile balkonunuzda, bahçenizde veya evinizde yetiştirebileceğiniz bir süs bitkisidir. Latince ismi keleostan olan amaranth bitkisinin anlamı Yunanca’da alev demektir.

Yurt dışında çok fazla tercih edilen bu bitki ülkemizde yeni yeni boy göstermeye başlamıştır. Süs bitkisi özelliğinin yanı sıra amaranth bitkisinin yemeklerde kullanıldığı da bilinmektedir.

AMARANTH – HOROZ İBİĞİ ÇİÇEĞİ YETİŞTİRİLİR?

Öncelikle Saksısı Nasıl Olmalı?

Bir tane çiçek yetiştirmek için 20 santimetre çapında ki bir saksı yeterli olur. Horoz ibiğinin birden fazla olması daha güzel bir görünümde olur. Bu yüzden uzun bir saksıya veya geniş yuvarlak bir saksıya birden fazlada ekebilirsiniz. Bu tarz ekmek daha güzel bir görünüm sağlayacaktır. Saksının derinliği ise 15 santimetre olması yeterli olacaktır.

Nasıl Bir Toprağa Ekilir?

Yetiştiriciliği için önerilen toprak yapısı: Nitrojen bakımından zengin olan hafif geçirgen topraklar horoz ibiği çiçeğinin sevdiği toprak çeşididir. Torf, kompost ve bir miktar saksı toprağı karışımı yapabilirsiniz. Ayda 1 defa tercihen organik gübre (solucan gübresi veya yarasa gübresi kullanılabilir) ile gübrelemeniz veriminizi artıracaktır.

Horoz İbiği Tohumu Nasıl Ekilir?

Tohumlarının uzaklıkları minimum 4-5 santimetre olmalıdır. Derinliğinin ise 2-3 santimetre kadarı yeterli olur. Horoz ibiği ekeceğiniz toprağı hazırladıktan sonra toprağı sulayın. Ardından parmağınızla toprağa delikler açın ve tohumları güzelce yerleştirin.

Tohumları yerleştirdikten üzerini toprakla tekrar örtün. Filizlenmeye  başlayıncaya kadar evin içerisinde bulundurmanız daha güvenli olur. Her gün az miktarda mümkünse püskürtme yöntemiyle dikkatli bir şekilde su vermelisiniz.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR;

Horoz İbiği Çiçeğine Zarar Veren Böcekler Nelerdir?

Örümcek ve yaprak bitleri horoz ibiğine zarar veren böceklerdir. Böceklerin zarar vermemesi için arada bir yapraklarını kontrol etmek gerekir.

Amaranth Nasıl Sulanır?

Sulama Yöntemi: Amaranth nemli toprağı seven bir bitkidir. Her gün az az diplerine gelecek şekilde sulanmalıdır. Fazla sulamak hastalığa sebep olabilir.

Çiçekten Çoğaltma Yöntemi:

Çoğaltmanın en sağlıklı yolu çiçekten kendiliğinden düşen tohumları kullanmaktır. Çiçekten düşen tohumlar toplanır ve yukarıda anlatıldığı gibi fide haline gelene kadar saksıya ekilir. Horoz ibiği çoğalma konusunda arsız bir bitkidir. Bu sebeple kolaylıkla yetiştirebilir, emeğinizin karşılığını kolaylıkla alırsınız.

Horoz İbiği Çiçeği Güneşi Sever mi?

Evet, horoz ibiği çiçeği güneşi seven bir bitkidir. Bol güneşli bir ortamda daha verimli olur. Eğer güneş gören bir ortamınız yok yalnızca sabah ve akşam güneş gören bir yere koyabilirsiniz. Soğuğa karşı dayanıklı bir bitki değildir. Ayrıca rüzgarı da sevmeyen bir çiçek çeşididir.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.

1 comment

  • Amaranth horoz ibiğinin tohumu mu acaba? Ya da amaranth nasıl elde ediliyor?