Organik Günler

Boyası, Kremi ve Çayı ile Havacıva Otu

Boyası, Kremi ve Çayı ile Havacıva Otu

Kökleri ile kırmızı boya maddesi hazırlanan havacıva otunun aynı zamanda kremi cilt hastalıklarına (yanık, yara, egzama vb.), çayı ise karaciğer – akciğer rahatsızlıklarına karşı mucizevi faydaları vardır.

Organik Günler – Ülkemizde en fazla Süphan dağında yetişen havacıva otu hodangiller ailesinden olup, yaprağı ve kökü ile şifa deposu olan bir bitkidir. Ayrıca hava civa bitkisi sayesinde evinizde rahatlıkla hazırlayacağınız krem ile de bir çok hastalığa şifa olabilirsiniz. Kökü ayrıca kırmızı renk boya ham maddesi olarak kullanılır.

Hava Cıva Otu Nerelerde Kullanılır? Bitkinin Bilinen Tüm Faydaları;

Egzama, yanık ve yara problemlerinde merhemi şifa kaynağıdır. Konu ile ilgili ayrıca Egzama Kürü başlıklı makalemize göz atabilirsiniz…

Hava cıva çayının öksürük ve balgam söktürücü olarak kullanımı mevcuttur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Karaciğer hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.

Vücudu serinletir.

Hazırlanan krem yani havaciva merhemi cilt hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılır.

Akciğerleri temizler.

Havaciva otunun idrar söktürücü özelliği vardır.

Havacıva Kökü İle Krem Nasıl Yapılır?

Hava civa kremi yapımı ve faydaları: Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu krem ile yara, yanık ve cilt hastalıklarında bu kremi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havacıva bitkisi ile hazırlayacağınız bu kremin hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Yapmanız gereken sadece hava cıva bitkisinin kökünü toz haline getirmek. Toz halinde ki kökü tuzsuz tereyağı ve zeytinyağı ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı problemli bölgelerinize sürerek kullanabilirsiniz. Bu krem sayesinde kısa bir sürede problemli bölgelerde ki hücrelerin yenilendiğini ve yara ile yanıkları tedavi ettiğini göreceksiniz.

Hava Cıva Otu ile Çay Nasıl Yapılır?

Kök veya yaprak ve çiçeği ile hazırlanan 2 çeşit hava civa çayı mevcuttur. Kökleri ile hazırlayacağınız çay müshil etkisi göstererek kabızlığa karşı kullanımı tercih edilmelidir. Yaprak ve çiçekleri ile hazırlanacak çayda ise kurutulmuş yaprak ve çiçekler kullanılmalıdır.

Yaprak ve Çiçekleri ile Hava Civa Çayının Hazırlanışı:

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı hava civa yaprak ve çiçek kurusu
  • 1 fincan klorsuz su

Hazırlanışı: 1 fincan önceden kaynatılmış suyun içerine 1 tatlı kaşığı hava cıva otu ilave edin. 5 dakika kadar demlenmesi için bekleyin. Ardından süzerek tüketebilirsiniz. Gün içinde 1 fincan içmeniz yeterli olacaktır.

Hava Cıva Kökü ile Çay Hazırlanışı:

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı hava cıva kökü tozu
  • 1 fincan klorsuz su

Yapılışı:

1 fincan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kökün tozu eklenir. Karışım 1 dakika kaynatılır. Ardından 5 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------

OrganikAbla

Organik, Doğal ve Sağlıklı Yaşam Günlerine beraber ilerlemek için makalelerimi takip edin... Birlikte organik yaşama sımsıkı tutunalım.